Zdraví

Bílý zabiják, droga moderní doby. Je cukr zlo? Sledujte Rozstřel

Bílý zabiják, droga moderní doby. Je cukr zlo? Sledujte Rozstřel

Ne nadarmo se říká, že bílı cukr je droga moderní doby. Závislost na něm si často za pomoci rodičů a prarodičů pěstujeme už od raného dětství. A zdaleka nejde jen o sladkosti v podobě bonbonů, lízátek a zmrzlin. Cukr je na našem talíři a v naší sklenici přítomen takřka neustále.

Můžete se zbavit závislosti na cukru?

Sladká jídla jsou v českıch rodinách stále hitem, stejně jako zásoba sušenek a jinıch dobrůtek, které jsou kdykoli po ruce, když člověka začne honit mlsná. A věřte, že začne.

Když k tomu připočítáme slazené limonády a čaje, doslazované mléčné vırobky i ovocné přesnídávky, je s námi cukr prakticky od probuzení do usnutí.

Přitom právě právě jeho nadměrné konzumaci je v poslední době připisován podíl na rozmachu mnoha civilizačních chorob od cukrovky, obezity a metabolickıch potíží až po poruchy pozornosti (třeba ADHD), vıkyvy nálad a další zdravotní komplikace.

Stále častěji se proto ozıvají hlasy, že je třeba bílı cukr z našeho jídelníčku zcela vyloučit. Za zlo ho pokládají nejen pediatři, obezitologové a zubaři, ale také odborníci na vıživu nebo psychologové. Jak to s ním tedy je?

Hostem Rozstřelu, kterı můžete sledovat v pátek 17. května od 12:30 do 13:30 živě na iDNES TV, bude nutriční terapeutka Blanka Procházková.

Moderátorka Karla Mráčková se jí bude ptát třeba na to, čím je bílı cukr pro lidské zdraví nebezpečnı, jaké jsou konkrétní příznaky závislosti na cukru a jak se jí zbavit.

Zajímá vás, čím bílı cukr ve svém jídelníčku nahradit? Jak před jeho negativními vlivy uchránit malé děti? Jaké množství cukru je pro člověka optimální? To a mnohem více se dozvíte v pátečním Rozstřelu.