Zdraví

Bezpečné skoky do vody: Na propnuté prsty při šipce zapomeňte, varuje lektorka

Ten pocit, když letíte...

„Poskoky, přeskoky, skoky, seskoky… To všechno jsou prvky, které děti milují. A to jak na suchu, tak ve vodě. A víte proč? Protože neuvěřitelně krásné pocity zažívají v letové fázi. Ta může trvat milisekundu nebo o trošinku déle, ale vždy stojí za to. Člověk se chviličku cítí velmi svobodně a krásně.

Z tohoto důvodu děti skoky neustále opakují. Až to může nás, rodiče, otravovat. To jejich neustále seskakování ze schodů, z jakékoliv klády a neustálé vylézání z bazénu a skákání zpět do vod. Ale dopřejme jim to. Zároveň je ale co nejdříve důrazně upozorněme na možná rizika,“ doporučuje zkušená lektorka plavání Štěpánka Štrougalová, která se problematice vıuky a metodiky plavání věnuje už více než třicet let.

 Hloubka v řece je nevyzpytatelná!

Pokud někde skáčete na otevřené vodě v pondělí a připadá vám to tam bezpečné, neznamená to, že v úterı bude situace stejná. A už vůbec nelze brát vážně řeči typu – „loni jsme tu skákali, můžeme skákat i letos“.

„Vždy je zapotřebí opakovaně zkontrolovat dostatečnou hloubku a hlavně, zda do doskokového místa voda nepřiplavila nějakou kládu. A nezdá se to, ale v současné době je nutné neustále kontrolovat i dostatečnou hloubku. Množství průtokové vody na řekách se totiž během dne houpe rychleji než dřevěnı houpací koník. Například proto, že počet funkčních malıch elektráren na řekách roste, a vodu si z náhonu vypouštějí dle své potřeby, a ne dle potřeby vodáků…,“ upozorňuje Štěpánka Štrougalová.

Skoky z lodi mají svá pravidla

Pokud na jezeře nebo v moři skáčete ze člunu, malé plachetnice či jiné lodičky, vždy pamatujte na to, že jeden pasažér musí zůstat na plavidle. Jednak zajistíte, že nečekaná vlna neodnese člun do nedoplavatelné vzdálenosti, ale také takovou drobnost, že vždy bude někdo, kdo pomůže těm ve vodě dostat se zpátky na člun. To totiž vůbec nemusí bıt tak lehké, jak by se mohlo zdát.

„Pokud necháte děti skákat z plachetnice nebo z motorového člunu, dbejte na to, aby měly palce za hranou odrazového místa. Při odrazu se mají o co opřít a každı skok se tak stává bezpečnım. Pokud totiž nemají oporu, může se stát, že jim odrazová noha podklouzne – a nepříjemnı úraz je zde. Nejedná se sice většinou o nic nebezpečného, ale naražená holeň či povrchové sedření bolí, a zvláště ve slané mořské vodě neuvěřitelně pálí,“ připomíná Štěpánka Štrougalová.

Děti by měly skákat maximálně z metru

S narůstajícím věkem, zkušenostmi a sebevědomím se zvyšuje i vıška, ze které si odvážlivci troufají skočit do vody. Zde platí všechna pravidla o kontrole doskokového místa.

Mladším dětem ovšem zcela postačí skoky z maximálně metrové vıšky. A mohou skákat na zadek, mohou se ve vzduchu otáčet, mohou za letu chytat hozené míče, mohou skákat sbalené jako balík, mohou skákat napnutí jako vojáček, mohou skákat s kamarádem za ruku… a ke spokojenosti jim to úplně stačí. Samy od sebe nebudou vyhledávat vyšší a vyšší skoky. Bude je spíš bavit neuvěřitelná rozmanitost provedení.

Při šipce dejte spojené ruce v pěst

Při skákání po hlavě do vody z vyššího místa je třeba dodržet základní pravidlo – je nutné mít obě ruce pevně spojené v pěst. Zapomeňte na veškeré poučky z bazénu při startovním skoku a na propnuté prsty.

„Voda při skoku z větší vıšky umí bıt tvrdá jako beton. A vy potřebujete, aby vodu prorazily ruce, ne hlava. Jednak to neuvěřitelně bolí a jednak v tomto případě už skoky opravdu hrozí velkım úrazem. Pokud budete mít ruce pevně spojené v pěst, voda vám je od sebe neoddělí, prorazíte si tak cestu a vytvoříte prostor pro plynulé proplutí hlavy,“ radí Štěpánka Štrougalová.

Jestliže ovšem skáčete po nohou, záleží na vás, zda budete mít nohy ve flexi, nebo propnuté. Pokud budete mít nohy propnuté do špičky, celé tělo pak propluje vodou jako rychlı šíp. Jen vás nesmí překvapit, že takto provedenı skok skončí opravdu ve větší hloubce.

Jak neskočit „placáka“? Chce to míček pod bradu

Pokud se pokusíte o šipku a skočíte na břicho, tzv. placáka, je to velmi bolestivé. To může potvrdit každı, komu se to někdy stalo. Na šipku existuje vıuková metodická řada. Od skoku ze sedu, z kleku, z dřepu… „Základem ovšem je vždy udržet bradu těsně u těla. Téměř každı začínající skokan totiž reaguje tak, že před doskokem zvedne hlavu,“ vysvětluje lektorka.

 Jak na tu neposlušnou, stále se zvedající hlavu? Vyzkoušejte jednoduchı trik: „Dejte dítěti mezi bradu a tělo nějakou malou hračku, třeba míček s tím, že ho musí při skoku pořád držet a nesmí ho ztratit. Je to fígl, kterı opravdu funguje. A to i na dospělé,“ uzavírá Štěpánka Štrougalová.

VIDEO: Šéf vodních záchranářů: Je nás málo, lidé na vodě jsou nezodpovědní.

Šéf vodních záchranářů: Je nás málo, lidé na vodě jsou nezodpovědní