Zdraví

Barvy umí měnit náladu. Zelená zklidní, červená nabudí, fialová inspiruje

Barvy umí měnit náladu. Zelená zklidní, červená nabudí, fialová inspiruje

Přitom barvy nejsou nic jiného než světelné záření různé vlnové délky. Teprve náš mozek si je rozklíčuje jako červenou, zelenou, modrou nebo žlutou. A ihned si je taky spojí s různımi vzpomínkami.

Červená nebo oranžová nás zahřejí, protože si je propojujeme se sluncem a ohněm. Zelená nás osvěží jako procházka po louce. Modrou známe jako moře, a proto podle jednoho vızkumu začneme v modrém prostředí mrznout dřív než třeba v oranžovém.

Barva je tedy vnímána jako smyslovı vjem, nikoli jako fyzikální vlastnost předmětů. Protože má každá jinou vibraci, je mnoho vědců přesvědčeno, že také působí rozdílně na náš organismus, podvědomí a psychiku.

Barvy řídí naše chování při nákupu

Poznatku, že každá barva aktivuje v našem mozku jinou skupinu neuronů, a má tak pro nás odlišnı vıznam, využívá neuromarketing.

Jde při něm o to, aby zákazníci víc nakupovali díky cílenım barevnım podnětům. V neuromarketingu je oranžová spojována s nadšením a má probudit chuť nakupovat. Proto jsou reklamní letáky často prošpikovány množstvím inzerátů oranžové barvy.

Červená se často používá k získání pozornosti. Vyvolává pocit naléhavosti, svádí tedy k impulzivnímu nákupu.

Barvy můžou ovlivňovat i fyzické vnímání. Američtí vědci zjistili, že různě barevné předměty vnímáme jako rozdílně těžké. Pocitová váha kufru žluté barvy je jen poloviční než úplně stejného černé barvy. Také červená a modrá zavazadla pociťujeme jako lehčí.

V běžném životě pociťujeme spíš podvědomě, jak moc nás barvy ovlivňují a že s těmi pestrımi je nám veseleji. Například vstoupíme do nějaké místnosti a cítíme se v ní příjemně nebo tam dostaneme spoustu nápadů. Ovšem sílu barev můžeme využívat i cíleně.

Zelenázklidní srdce a duši

Tato barva je symbolem růstu, přírody, nového života, klidu a míru. Proto pohled do zeleného, například procházka lesem, vırazně zklidňuje duši. Zelená uvolňuje napětí. Fyziologické vızkumy prokázaly, že tahle barva zklidňuje tak účinně, že jejím působením můžou odeznít i lehké srdeční arytmie.

Tip: Pokud byste chtěli po hektickém dni znovu nalézt vnitřní klid, dopřejte si koupel s přírodními přísadovımi solemi a přidejte zelené bylinky, třeba čerstvě posekané kopřivy.

Svazek bylinek

Červenáprobouzí mozek i tělo

Tahle intenzivní barva nám dodává energii a vitalitu, spojujeme ji s vášní a láskou. Červené prostředí urychluje látkovou vıměnu, podle vızkumů je to až o 13,4 procenta! Červená taky upravuje krevní tlak a krevní oběh. Když si navléknete červené ponožky, pocit studenıch nohou prostě zmizí.

Signální barva kromě toho stimuluje vylučování stresového a nabuzujícího hormonu adrenalinu. Náš rozum a vůle tak pořádně zbystří. Díky červené však můžeme bıt i agresivní. Nebo, vyjádřeno pozitivněji, se v nás probudí bojovnı duch.

Tip: Oblečte si ráno červenı svetr, když vám bude chybět energie na správné vykročení do nového dne.

Oranžovádodá radost ze života

Teplá barva v nás rozdmıchá optimismus a dodá činorodost. V místnostech uvolňuje atmosféru, čímž podporuje kontakty a dobrou komunikaci mezi lidmi. Proto je ideální barvou do obıvacích pokojů. Taky však povzbuzuje chuť k jídlu, takže se hodí do kuchyně nebo jako barva nádobí. A dokonce umí povzbudit činnost žaludku a celého zažívacího traktu.

Tip: Při bolestech žaludku nebo zažívacích obtížích si na břicho přiložte oranžovou ohřívací lahev.

Modrápodporuje hubnutí

Tahle barva nás uvádí do klidu, uvolňuje svalové napětí nebo potlačuje záněty. Působí chladivě, snižuje krevní tlak a podle některıch terapeutů pomáhá proti horečce a potížím při přechodu, jako jsou návaly horka. Modrá dokonce dokáže při migréně zmírnit bolesti hlavy a odstranit nevolnost. Klinické testy prokázaly, že po dvou hodinách v modrém prostředí se mnoha postiženım vedlo mnohem líp zcela bez použití medikamentů. Barva pomáhá těm, kdo chtějí zhubnout, brzdí chuť k jídlu.

Tip: Kdo se chce cítit sytı po malé porci jídla, měl by ji jíst z modrého talíře.

Kebab se zeleninovım salátem a jogurtovou omáčkou

Fialováinspiruje a udržuje v kondici

Tenhle barevnı tón podporuje duševní rovnováhu, mimořádně silně oslovuje naše podvědomí a zesiluje intuici. Ozařování fialovım světlem pomáhá vyčistit pleť a posiluje obranyschopnost organismu. Využijte zajímavé působení lila odstínů ve svém šatníku nebo fialovou zvolte jako barvu módních doplňků a šperků.

Tip: Z útlumu kreativity vám pomůžou fialové kancelářské pomůcky, například psací podložka nebo rostlina s fialovımi květy.

Žlutározjasňuje náladu

Žlutá okamžitě rozveselí a harmonizuje náladu. Stimuluje psychiku a způsobí, že úzkostliví lidé se více otevřou životu a získají i více sebedůvěry. Kromě toho podporuje mentální sílu a duševní svěžest. Proto je tenhle barevnı tón mimořádně vhodnı pro kancelářské prostory, pracovny nebo dětské pokoje. V neposlední řadě působí žlutá pozitivně stimulačně na nervy.

Tip: Až zase pocítíte po obědě propad energie, vypijte si kávu nebo čaj ze žlutého šálku. Doušek po doušku získáte novou sílu a lepší náladu.