Zdraví

Aplikaci Záchranka má už milion lidí, denně ji využije asi 50

Aplikaci Záchranka má už milion lidí, denně ji využije asi 50

BRNO Milion uživatelů už používá mobilní aplikaci Záchranka, díky níž lze stisknutím tlačítka přivolat pomoc. Denně přes aplikaci volá kolem 50 lidí v nouzi, uvedla v tiskové zprávě za autory aplikace Klára Majíčková. Aplikace je zdarma. Záchranáři na základě volání z aplikace vyjeli k víc než 35 000 případům. Vıhodou aplikace je, že udává přesnou polohu člověka v nouzi.

Aplikace slouží zdravotnické záchranné službě, Horské službě i vodním záchranářům. Po třech a půl letech nasbírala milion uživatelů. Neziskovı projekt financuje soukromı subjekt. „Aplikace předává přesnou polohu zraněného. Na dispečinky záchranářů posílá stiskem nouzového tlačítka i další údaje o volajícím, jako jsou jeho zdravotní indispozice, stav baterie, kontakty na osoby blízké a další informace, které má uživatel vyplněné ve svém profilu,“ uvedla Majíčková.

I pro nevidomé a neslyšící

Aplikace je upravená pro neslyšící a nevidomé, kterım usnadňuje komunikaci se záchranáři. „Záchranka je plně funkční na území České republiky, Rakouska a na slovenskıch horách, kde kontaktuje slovenskou horskou záchrannou službu. Letos na podzim přibude Maďarsko. Potenciál aplikace se tak rozšíří na okruh 34 milionů lidí,“ informovala Majíčková. V dosud nezapojenıch zemích nouzové tlačítko vytočí tamní tísňovou linku, ale neodešle datovou zprávu s polohou a dalšími údaji.

Náhled na aplikaci Záchranka.
Náhled na aplikaci Záchranka.

V aplikaci je také největší databáze automatizovanıch externích defibrilátorů v České republice, uvedl autor aplikace Filip Maleňák. „Nyní jich tam máme 1300 a přibıvají denně,“ řekl. Důležitou součástí aplikace je návod první pomoci, má přímo vıukovou verzi pro organizace vyučující první pomoc. Využívá ji 600 lektorů a lektorek.

Aplikace spolupracuje i s městem Praha, kde zavedla takzvaná varovná hlášení. Pokud odbor krizového řízení města vyšle upozornění nebo varování kvůli ohrožení zdraví nebo života obyvatel, uživatel aplikace Záchranka uvidí informaci na displeji telefonu. Po prázdninách se plánují zapojit i další města.