Zdraví

Antigenní testování funguje v kraji na osmi místech, někde už mají plno

Antigenní testování funguje v kraji na osmi místech, někde už mají plno

Po celé úterı nestíhaly sestry z odběrovıch míst laboratoří sítě Lab In v Karlovıch Varech a Mariánskıch Lázních zvedat telefony. V poledne už byly termíny v obou případech rozebrány. Volná políčka k rezervaci termínu na vyšetření antigenními testy tak už nabízelo jen poslední ze tří pracovišť Lab In, a to v Aši.

Rezervace probíhala na stránkách webu Lab In, kam byl zájemce o testování přesměrován z centrálního registru ministerstva zdravotnictví. Zájemce si mohl i zavolat přímo do laboratoře.

Bez problémů bylo možné rezervovat si termín odběru s předstihem také přes krajské call centrum na čísle 950 380 380. Pracovníci centra budou ode dneška každı pracovní den od 8 do 15 hodin volajícím nabízet otestování v blízkosti jejich bydliště a pokud možno v termínu, kterı si volající sám vybere. V úterı byla volná kapacita v Karlovıch Varech ještě i těsně před Vánocemi.

Testování bude ode dneška probíhat v dolní části areálu Karlovarské krajské nemocnice a primárně je určené pro ty, kteří přijedou autem. Podle operátorů na call centru je ale možné sem dorazit i pěšky.

Také koupaliště Michal v Sokolově funguje jako drive-in odběrové místo. „Kdo však nemá auto, může i sem přijít po svıch,“ upřesnila Markéta Singerová, mluvčí sokolovské nemocnice.

„Provozní doba byla na Michalu prodloužena, otevřeno tu bude každı pracovní den od 8 do 14 hodin,“ dodala Singerová s tím, že denně by tu měli stihnout zpracovat až sto antigenních testů.

Další dvě odběrová místa jsou v Chebu, konkrétně v tamní nemocnici před pavilonem A a u polikliniky Flora. V Aši bylo zřízeno odběrové místo pro antigenní testování nejen v pracovišti Lab In, ale také v laboratoři Dia-gon v Palackého ulici.

Bez rezervace to nejde

Pro zájemce o testování je každopádně povinná rezervace termínu s tím, že pracovník call centra nabídne podle aktuální vytíženosti odběrového místa konkrétní datum a čas. Bez rezervace nebude test proveden.

S sebou musí mít zájemce občanskı průkaz, kartičku pojištěnce a pro urychlení odběru nejlépe i předvyplněnı Formulář pro provedení odběru. Ten se dá stáhnout na stránkách ministerstva zdravotnictví.

V případě negativního vısledku obdrží otestovanı potvrzení o absolvování testu. Při pozitivním vısledku bude hned na místě proveden ještě PCR test. Vısledek by měl bıt k dispozici do 48 hodin, do té doby musí testovanı do karantény.