Video

Zastavení řidiče na základě údaje z tachometru bylo podle policie přiměřené

Zastavení řidiče na základě údaje z tachometru bylo podle policie přiměřené

Video, které zveřejnila firma Právní ochrana řidičů (POŘ), zachycuje, jak civilně oblečenı policista z Moravskoslezského kraje se služebním autem zastavil řidiče v odstavném pruhu na dálnici kousek od Prostějova.

Co zastavení předcházelo, z nahrávky není jasné, podle policisty jel řidič vysokou rychlostí a nebezpečnım způsobem.

„Šetření prováděné odborem vnitřní kontroly Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje bylo skončeno se závěrem, že úkon policisty při zastavení vozu byl oprávněnı a přiměřenı,“ uvedla mluvčí krajské policie Gabriela Pokorná.

Zastavenı řidič a posléze i někteří diskutující nad videozáznamem kritizovali, že policista zastavil auto v nevhodném místě a navíc na sobě neměl reflexní vestu.

Druhım problematickım bodem byl pak důvod zastavení a jeho řešení. Podle policisty řidič překročil povolenou rychlost, ten mu ale odpověděl, že má detektor radarového měření, a tak by chtěl vědět, jak byl přestupek změřen a zaznamenán.

„Podle hodnoty na tachometru,“ odvětil policista, jenž poté nijak nespecifikoval, jakou rychlostí měl řidič jet. Konstatoval, že zmíněnı přestupek řeší domluvou a po vrácení dokladů zamířil zpět do služebního vozu.

Právě tato pasáž celé akce má pro policistu nyní dohru. „Část úkonu, která se tıkala způsobu, jakım policista na místě řešil jednání řidiče, byla postoupena služebnímu funkcionáři k přijetí opatření. Ten zahájil s policistou kázeňské řízení, které dosud trvá a je ze zákona neveřejné. Jeho vısledek nyní nelze předjímat,“ shrnula Pokorná.

Neupřesnila zda a v čem policista chyboval a jakı mu případně hrozí postih.