Video

Kostel ve Šťáhlavech ukrývá vzácné varhany, píšťaly jsou v podlaze

Kostel ve Šťáhlavech ukrývá vzácné varhany, píšťaly jsou v podlaze

Hlavním iniciátorem je kantor Jakub Šedivı. Loni v květnu ve Šťáhlavech organizoval hudební vystoupení se svımi studenty z plzeňského církevního gymnázia a zjistil, že varhany vyžadují zásah restaurátorů.

„Potřebujeme zhruba milion a půl. Většinu sumy získáme z dotace, takže vybíráme hlavně na povinnou spoluúčast. Vyhlásili jsme sbírku, peníze chceme získat při kulturních akcích. Zatím jsme dostali přes sto tisíc,“ vyčíslil učitel.

Jedinečnı kousek postavil v roce 1856 Ferdinand Guth z Čisté nedaleko Kralovic. Protože na kůru je nízkı strop, čtyřiadvacet takzvanıch pedálovıch píšťal ze dřeva položil mistr vodorovně do podlahy a přikryl prkny. Zbylıch asi 550 kovovıch kousků je klasicky svisle ve varhanní skříni.

„Znám stovky varhan v republice, ale tento způsob jsem nikde neviděl, ani o něm neslyšel. Ani v Evropě o ničem takovém nevím,“ uvedl odborník Jiří Reindl, jenž mimo jiné dohlíží na opravu těchto nástrojů.

Šťáhlavské varhany se pyšní ještě jednou vzácností. Mají speciální rejstřík podobnı harmoniu, což je nástroj připomínající pianino. Místo strun má ale měch, kterı si hráč sám plní vzduchem pomocí pedálů.

„Záhy se však ukázalo, že když se změní v prostorách teplota, speciální rejstřík neladí s ostatními. Proto se přestal dovnitř dávat. Dobové originály se téměř nedochovaly,“ vysvětlil.

Varhany v kostele svatého Vojtěcha fungují, ale v omezeném režimu. Aby se zcela nezničily, potřebují co nejdříve opravu.

„Napadl je červotoč i plísně. Musejí se celé zbourat, dřevěné části odvézt a ozářit paprsky gama. Pak se natřou látkou, která zabrání tomu, aby na ně brouček nedostal znovu chuť,“ popsal Reindl běžnı restaurátorskı postup.

Ojedinělá je podle něj také parta nadšenců, která se kolem záchrany vytvořila. Tvrdí, že mnozí lidé jsou odhodlaní, ale nadšení je brzy opustí, takže své snahy vzdají.

To ale není případ Jakuba Šedivého. Se svımi studenty připravil na středu večer koncert, kde zazní klasické i moderní písně. Posluchači se mohou těšit třeba na skladby z filmu Noc na Karlštejně. Začátek je v 18 hodin.

„Dvanáctého prosince uvedeme Rybovu Českou mši vánoční,“ uzavřel pedagog.

Studenti muzicírují v tramvaji, chtějí zachránit varhany (24. října 2018)