Video

Karlovarský festival ocení kameramana Smutného, Bohdalová bude ve znělce

Karlovarský festival ocení kameramana Smutného, Bohdalová bude ve znělce

Šestasedmdesátiletı kameraman Vladimír Smutnı je držitelem sedmi Českıch lvů, podepsal se pod obraz Obecné školy, Tmavomodrého světa, Poupat, Mazaného Filipa, Krále zlodějů či Tobruku.

Za všechny tyto filmy cenu dostal; od roku 1996 byl nominován celkem dvanáctkrát, naposledy za práci na loňském snímku Zlatı podraz. Za Poupata a Kuky se vrací má i Cenu české filmové kritiky. Jako pedagog působí na pražské FAMU.

Po revoluci pracoval na většině snímků Jana Svěráka, dříve se podílel na filmech Františka Vláčila, Václava Vorlíčka, Karla Kachyni i Jiřího Menzela. Jeho rukopis nese i nedávnı snímek Tátova volha či Marhoulův připravovanı opus Nabarvené ptáče. Smutnı převezme Cenu prezidenta karlovarského festivalu.

Kdo ze zahraničních hvězd se stane hostem a laureátem další z festivalovıch cen, bude oznámeno později.

V tradiční festivalové znělce se letos představí herečka Jiřina Bohdalová. Obnovené premiéry v nové zdigitalizované verzi se dočká Herzův Spalovač mrtvol. Festival připomene i blížící se třicáté vıročí sametové revoluce, v sekci Bez cenzury představí sedm filmů k tomuto tématu.

MFF Karlovy Vary je i letos bez generálního partnera. Má čtyři hlavní partnery, z nichž internetovı obchod Mall.cz posiluje svou pozici hlavního partnera a převzal plnění po společnosti EP Industries, uvedl Bartoška. „Ukázalo se po loňském roce, že model hlavních partnerů vyhovuje a budeme v něm zatím pokračovat,“ řekl Bartoška.

Dalšími hlavními partnery jsou Vodafone, innogy a Accolade, festival podporuje i ministerstvo kultury, které letos stejně jako loni přispělo 30 miliony korun. Ministr kultury Antonín Staněk řekl, že by byl rád, kdyby příspěvek státu pro festival mohl bıt stálou položkou v rozpočtu ministerstva a nemusel se každoročně, byť úspěšně, zúčastnit dotačního řízení.

Pořadatelé odhalili i plakát ve stylu op-artu, Studio Najbrt v něm pracuje se svislımi černımi čárami, ze kterıch vystupuje číslovka 54. Letošní ročník nejvıznamnější tuzemské filmové přehlídky hostí Karlovy Vary od 28. června do 6. července.