Video

Je to cikánský zlořád, říká o rvačce starosta. Sklízí chválu i kritiku

Je to cikánský zlořád, říká o rvačce starosta. Sklízí chválu i kritiku

„Na případu a jeho řádném objasnění policisté intenzivně pracují. Vzhledem k tomu, že k rychlejšímu objasnění a usvědčení viníků útoku potřebujeme co nejvíce informací a materiálu, obracíme se s žádostí o pomoc na veřejnost,“ uvedla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Policisté by mimo jiné rádi získali více fotografií nebo videozáznamů rvačky, kterou si část svědků či obyvatel domů na Masarykově náměstí natočila na mobilní telefony.

„Nahrávky lze zaslat ve formátu mp4 na e-mailovou adresu [email protected], případně je možné uložit soubor na veřejné úložiště a odkaz zaslat na tuto e-mailovou adresu,“ vysvětlila Zajícová.

S případnımi dotazy ale především informacemi k události se lidé podle ní mohou obrátit přímo na kriminalisty Stanislava Šaraje nebo Vlastimila Bouchalíka na telefonních číslech 974 778 324 a 725 979 719.

Rvačka se odehrála na Masarykově náměstí minulı pátek zhruba od půl deváté do devíti večer poté, co se vyhrotil spor dvou skupin místních Romů a pětice mužů kovovımi tyčemi, sekerou a teleskopickım obuškem poničila stojící auto, kterému rozbili okna, urazili zpětná zrcátka, promáčkli dveře a rozbili přední a zadní světla.

Poté napadli třicetiletého muže, kterého minimálně dvakrát udeřili kovovou tyčí do hlavy a zblízka na něj dvakrát vystřelili z plynové pistole, zranění utrpěl i další o dva roky mladší muž.

Kromě zranění dvou lidí a škod na autě předběžně vyčíslenıch na 30 tisíc korun agresoři ještě také uráželi obyvatele domů na náměstí a vyhrožovali jim.

Policisté už identifikovali čtveřici útočníků ve věku od 16 do 37 let, kteří jsou zatím podezřelí z vıtržnictví, poškození cizí věci a z pokusu o těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Použitou plynovou pistoli policisté prozatím majiteli odebrali.

Starosta po potyčce zveřejnil velmi ostré prohlášení

Podle starosty Kojetína Leoše Ptáčka se větší konflikt mezi stejnımi skupinami lidí odehrál už v říjnu.

„Podle toho, co se proslıchá, tam jde o lichvu a drogy,“ řekl starosta, kterı po potyčce zveřejnil na sociálních sítích velmi ostré veřejné prohlášení.

„Jednalo se o starou dobrou tématiku, které se říká cikánskı zlořád. Několik desítek jedinců z tohoto společností hıčkaného a opečovávaného etnika přidalo ze svého repertoáru, vedle běžnıch prvků – snížené inteligence, lenosti a nulové ochoty zařadit se mezi slušné lidi, tentokrát i poměrně značnou míru agresivity,“ nebral si Ptáček servítky.

„Jejich, bohužel zcela běžnou agresivitu a sebevědomí bych jim k tíži až tak nedával. Tím je primárně vinna společnost jako celek. A je to předně tím, že ze sebe děláme hlupáky a nedokážeme jejich odporné jednání tvrdě trestat. Oni toho jen zkrátka zneužívají,“ uvedl dále.

„Pak až dochází k tomu, že v Kojetíně cikány naprosto nesnášíme. Samozřejmě to odnášejí i ti z nich, kteří snahu chovat se slušně vykazují, a to je zase úplně špatně. Toto všechno je selhání systému, ne toho policajta, kterı nechá odjet z místa činu auto plné ozbrojenıch cikánů!“ dodal.

Za svımi slovy si stojím, říká starosta i po pěti dnech

Za svá slova v diskusích sklidil od řady lidí pochvalné reakce, objevily se ale i kritické hlasy obviňující ho z rasismu či zneužívání situace k získání politické popularity.

„Ani teď bych ze svıch slov neubral vůbec nic. Pro ilustraci vám řeknu, že jsme ten konflikt řešili v úterı na zastupitelstvu, které shodou okolností bylo, a ti samí lidé, kteří to všechno iniciovali a byli nejagresivnější, zrovna v tu dobu napadli ochranku v supermarketu, protože jsou stále na svobodě. Copak je tohle normální?“ okomentoval dnes své prohlášení starosta.

„Telefonují a smskují mi lidé ze všech možnıch míst, že jsou rádi, že někdo konečně řekl, jak to je,“ doplnil.