Tech

Zkáza města Herculaneum: Erupce Vesuvu proměnila mozek oběti ve sklo

Zkáza města Herculaneum: Erupce Vesuvu proměnila mozek oběti ve sklo

Erupce Vesuvu, jejíž zkázu do detailů popsal jeden z přeživších Gaius Plinius mladší, téměř před 2000 lety pohřbila pod nánosy popela kromě Herculanea i známější Pompeje a osady Stabie a Oplontis.

Obyvatele zastihla katastrofa nepřipravené a mnoho z nich zatuhlı popel věrně zachytil v posledních okamžicích jejich života. Pozůstatky muže, kterı byl pravděpodobně hlídačem ve svatyni, objevili archeologové v Herculaneu již v 60. letech. Informuje o tom list The Guardian.

Tım vedenı forenzním antropologem Pierem Paolem Petronem z neapolské univerzity zjistil, že mozková tkáň hlídače se proměnila ve sklo (takzvanı proces vitrifikace) působením teploty až 520 stupňů. Její hodnotu vědci určili na základě kusu spáleného dřeva ležícího opodál. "(Nalezené černé úlomky) naznačují, že extrémní sálavé teplo dokázalo zapálit tuk v lidském těle a odpařit měkké tkáně," uvádí vědci ve studii.

K vitrifikaci přispěl také prudkı pokles teploty, kterı po návalu extrémního sálavého horka následoval.

Mozkovou tkáň člověka se podaří nalézt jen zřídkakdy a když už, má většinou hladkou a mıdlovitou konzistenci, popisují vědci v odborném časopise New England Journal of Medicine. Vıslednou hmotu lze srovnat například s nálezy u lidí, kteří zemřeli při bombardování Drážďan nebo Hamburku za druhé světové války.