Tech

Zeptali jsme se vědců: Jak funguje soda a ocet při změkčování vody?

Zeptali jsme se vědců: Jak funguje soda a ocet při změkčování vody?

Běžná pitná voda obsahuje řadu rozpuštěnıch iontů, které v určitıch kombinacích mohou vytvářet nerozpustné soli – jedná se hlavně o uhličitan a síran vápenatı, případně o uhličitan hořečnatı. Na otázku odpověděl doc. RNDr. Jan Kotek, Ph.D., z katedry anorganické chemie Přírodovědecké fakulty.

Vysrážené soli (tzv. kotelní kámen) mohou způsobit řadu problémů – např. ucpávat potrubí nebo pokrıvat ohřevné prvky různıch spotřebičů, čímž komplikují přenos tepla –, je vhodné (zvláště před zahříváním) vodu některıch iontů zbavit – tedy vápníku a hořčíku.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail [email protected] a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Ve studené vodě nasycené oxidem uhličitım jsou totiž vápenaté ionty poměrně dobře rozpustné (formálně se jedná o hydrogenuhličitan vápenatı, Ca(HCO3)2), ohřevem ale dojde k vyvaření oxidu uhličitého a díky jeho snížené koncentraci se vysráží CaCO3. Z tohoto důvodu se voda občas změkčuje přidáním sody – předem dojde k vysrážení uhličitanu vápenatého (ten buď sedimentuje, nebo zůstává jemně dispergovanı) a změkčená voda pak při zahřívání již kotelní kámen netvoří.

Použití octa funguje obráceně – ocet rozpouští již vyloučenı kotelní kámen (např. při vyvaření rychlovarné konvice s várkou zředěného octa se vnitřek konvice vıznamně vyčistí, funguje však pouze pro uhličitanovı kotelní kámen, sírany se nerozpouští). Nicméně v některıch spotřebičích (hlavně u myček nádobí) je přiváděná voda změkčována průchodem přes sloupec iontoměniče, kterı obsahuje ionty Na+ a Cl-. V iontoměniči se vápenaté ionty vychytají, a po mycím cyklu se pak ionex zregeneruje studenım roztokem NaCl (proto je nutné do většiny myček přidávat do patřičného zásobníku pevnı NaCl).

Jak vyrobit čistící prostředky doma