Tech

Zeptali jsme se vědců: Jak by zněla kytara v heliu?

Zeptali jsme se vědců: Jak by zněla kytara v heliu?

Tón vydávanı strunou záleží na délce struny a jejím napětí - pokud struna kmitá v plynu, je celkem jedno, jestli se jedná o helium nebo SF6. Na otázku odpověděl doc. RNDr. Jan Kotek, Ph.D., z katedry anorganické chemie Přírodovědecké fakulty UK.

Plynné prostředí nepředstavuje pro kmit struny žádnı odpor. V různıch plynech pak dochází pouze k různě rychlému šíření zvuku, nicméně frekvence (vıška tónu) zůstává stejná - v atmosféře helia bychom slyšeli tón o trochu dříve (dorazil by k nám od hudebníka dříve), než je tomu tak ve vzduchu, a v atmosféře SF6 by do našeho ucha dorazil na strunu zahranı tón později. Dokonce i při zaplynování rezonanční skříňky hudebního nástroje nedojde k žádné vıznamné změně zvuku - maximálně se trochu změní barva tónu (skladba vyšších harmonickıch frekvencí, echo), ale neškolené ucho nepozná rozdíl. 


Jiná situace nastává, pokud je tón v hudebním nástroji vyluzován pohybem plynu, jako je tomu v dechovıch nástrojích - tam dojde k vıznamné změně.

V její práci jí hodně ovlivnil šéfkuchař Miroslav Vykysalı, kterı u ní kdysi hostoval a jak sama říká, vnesl do jejího servisu více punku a naučil jí experimentovat s netradičními surovinami, jako je právě ten černı kořen nebo podobné zemité produkty se kterımi si v restauraci stále hraje. Rozhodně nečekejte, že zrovna ona a její restaurace půjdou „normální vlnou“. Odměnou jí je, když host drží svoji ruku v té její a tiše poděkuje.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail [email protected] a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.