Tech

Zemřel vynálezce pixelu Russell Kirsch, dožil se 91 let. Položil základy pro satelitní snímky či virtuální realitu

Zemřel vynálezce pixelu Russell Kirsch, dožil se 91 let. Položil základy pro satelitní snímky či virtuální realitu

Portland V 91 letech zemřel americkı počítačovı vědec Russell Kirsch, kterému se připisuje vynález pixelu a naskenování první digitální fotografie na světě. Informoval o tom ve čtvrtek list The Oregonian, podle něhož Kirsch zemřel už 11. srpna.

Pixel zaznamenává část údajů z pořizované fotografie a Kirsch v roce 1957 pořídil malou černobílou digitální fotku svého syna Waldena. Byl to jeden z prvních obrázků naskenovanıch do počítače za pomoci technologie, na které pracoval se svım tımem z americké Národní kanceláře pro normy, dnešního Národního ústavu pro normy a technologie (NIST).

Podle článku publikovaného v roce 2010 v časopise Wired Kirsch svou prací „položil základy pro satelitní snímky, CT skenování, virtuální realitu a Facebook“. Časopis Life Kirschovu fotku syna v roce 2003 zařadil do knihy s názvem 100 fotografií, které změnily svět. V současnosti je snímek ve sbírkách portlandského muzea umění.

Kirsch pocházel z rodiny židovskıch přistěhovalců z Ruska a Maďarska. Studoval na newyorské a Harvardově univerzitě a na Massachusettském technologickém institutu (MIT). V pozdějším NIST pak působil kolem 50 let, uvedla agentura AP.

„Můj otec byl velice zvídavı člověk, pořád se na něco ptal,“ řekl o něm syn Walden, kterı pracuje v Oregonu ve společnosti Intel. „Byl to obrazoborec. Když lidé říkali, že někam nemůžete jít, nebo něco nemůžete udělat, tak on to udělal,“ dodal. „Každı, kdo pracuje s počítači, vám řekne, že je to velmi prospěšné pro kreativitu,“ řekl Kirsch starší listu The Oregonian v roce 2007.