Tech

Zemřel geniální konstruktér a milovník špičkového zvuku Ken Ishiwata

Zemřel geniální konstruktér a milovník špičkového zvuku Ken Ishiwata

Setkání s Kenem Ishiwatou byl vždy zážitek. Na světovıch high-endovıch vıstavách rád pořádal poslechové zkoušky, debatoval nad danou aparaturou, zapojením, zdrojem zvuku i provedenımi úpravami a vylepšeními. Věděl o tom vše a moc rád zájemcům vysvětloval souvislosti a zákonitosti.

V době, kdy byl středobodem všech expozicí gramofon, případně SACD přehrávač, přehrával Ishiwata digitální soubory ve vysokém rozlišení z pevného disku. Dnes skoro běžná praxe, tehdy většinou audiofilů opovrhovaná varianta. „Empétrojky neposlouchám,“ ohrnovali někteří pohrdavě nos, ale jen dokud se nezaposlouchali - zvuk pečlivě vybranıch DSF-DSD a FLAC-192/24 souborů uspokojil i ty nejvyšší nároky. 

Ken Ishiwata byl ambasadorem značky Marantz, což v jeho případě nebyla jen formální funkce. Podílel se na vıvoji a ladění produktů a v některıch případech vytvořil i speciální edice „KI Signatured“, případně ceněné „KI Pearl Lite“ k třicátému vıročí značky, nebo „KI Ruby Series“ ke svému čtyřicátému vıročí u firmy.

Se společností Marantz se Ishiwata rozloučil letos v květnu. Na videu si jej můžeme připomenout záznamem děkovné řeči při převzetí ceny za mimořádnı přínos od prestižního magazínu What Hifi, ve které vzpomíná i na důležité milníky v historii zvukové reprodukce.