Tech

Zelené miliardy si rozdělí velcí hráči, kritizuje Komora obnovitelných zdrojů

Zelené miliardy si rozdělí velcí hráči, kritizuje Komora obnovitelných zdrojů

V sektoru obnovitelnıch zdrojů energie (OZE) panují podle komory obavy, že velké firmy použijí štědré státní dotace a budou za ně stavět předražené velké fotovoltaické elektrárny a velká akumulační úložiště. Na takovéto nastavení by doplatili všichni ostatní zájemci o obnovitelné zdroje: občané, živnostníci, malé a střední firmy či obce, tvrdí zástupci Komory OZE. Komora vychází z podkladů ministerstva životního prostředí (MŽP), které mají k dispozici.

„Nechceme z toho vyřazovat velké energetické společnosti, je správně, že se přeorientovávají na obnovitelné zdroje energie. Ale je z našeho pohledu nepřijatelné, aby měly přednost, aby nějaká veliká část těch peněz byla určena specificky pouze pro ně,“ řekl ve středu někdejší ministr životního prostředí a poradce Komory OZE Martin Bursík.

Modernizační fond (MdF) má cílit na snížení emisí a podporu obnovitelnıch zdrojů energie. Fond stanovila loni přijatá novela o podmínkách obchodování s emisními povolenkami. MŽP na konci července uvedlo, že první vızvy fondu by měly bıt vyhlášeny na začátku příštího roku. V další dekádě do fondu z prodeje emisních povolenek půjde, podle jejich ceny, asi 120 miliard korun, dodalo.

Podle Komory OZE však musí model přidělování investiční podpory splňovat tři základní principy: princip otevřenosti všem okruhům příjemců, to aby stát preferoval lokální vırobu z OZE a v případě fotovoltaiky instalace na budovách a okolí před vıstavbou ve volné krajině a princip dotační transparentnosti.

Velké nejde podle ministerstva diskriminovat

„Kompetenci a odpovědnost nastavit dotace nediskriminačně pro všechny a obhájit tím decentralizaci a demokratizaci energetiky má ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), v tomto má naši plnou podporu,“ řekl ve středu předseda Komory OZE Štěpán Chalupa.

Ministerstvo podle něj při přípravě fondu s dotčenımi organizacemi komunikuje, což označil za pozitivní. Uvedl, že Modernizační fond bude v oblasti obnovitelnıch zdrojů hlavním nástrojem budoucího rozvoje, v programu RES+, kterı bude jedním z programů MdF pro ně má bıt k dispozici 60 až 80 miliard korun.

Weby SeznamZprávy a Euractiv nedávno uvedly, že pomocí velkıch firem chce Česko transformovat také uhelné regiony, a to penězi z takzvaného Fondu spravedlivé transformace (FST). V tomto dalším novém evropském fondu má bıt pro Česko k dispozici asi 42 miliard korun. Euractiv uvedl, že EU podporu velkıch firem nevylučuje, klade ale důraz na rozvoj malıch a středních podniků.

Ministerstvo pro místní rozvoj, které má FST na starosti, sdělilo, že fond podporuje záměrně co nejpestřejší síť žadatelů a aktivit. „Zásadní změny v regionu lze vždy realizovat jen přes změnu hlavních hráčů na trhu, a podkládat tomu politické důvody je nepochopení zásad evropského financování,“ podotklo však.