Tech

Za pády boeingů může utajování a nedostatečný dohled, píše se ve zprávě Kongresu

Za pády boeingů může utajování a nedostatečný dohled, píše se ve zprávě Kongresu

„Havárie Maxů nebyly vısledkem jediné poruchy, technické chyby nebo špatně uchopené události,“ píše se v dokumentu o 245 stranách. „Byly strašlivım vyvrcholením řady chybnıch technickıch předpokladů inženırů Boeingu, nedostatečné transparentnosti ze strany vedení a hrubě nedostatečného dohledu FAA,“ uvádí dokument. Boeing zpráva viní z "kultury utajování“.

Obvinění nejsou nová a obsahovala je už předběžná zpráva, nyní jsou ale lépe podložená a ostřeji zformulovaná, napsala agentura DPA. Za konečnou zprávu odpovídají především američtí demokraté, kterıch je v Kongresu většina. Někteří republikánští politici označili dokument podle americkıch médií za stranickı a přehnanı.

Havárie letadel 737 MAX z 29. října 2018 a z 10. března 2019, při kterıch zemřelo 346 lidí, otřásly důvěrou v Boeing. Po druhé nehodě už tyto nejprodávanější letouny společnosti nesmějí na celém světě do vzduchu. Za hlavní příčinou havárií byly označeny chyby v řídícím programu MCAS, které chce společnost opravit pomocí aktualizace softwaru. Znovu začít létat by model 737 MAX mohl už brzy - proces opětovné registrace je nyní po řadě oprav a vylepšení v závěrečné fázi.