Tech

Youtube ochraňuje své hvězdy, nad prohřešky přivírá oči

Youtube ochraňuje své hvězdy, nad prohřešky přivírá oči

Páteční článek WP vychází z rozhovorů s 11 bıvalımi či současnımi moderátory, kteří o své práci promluvili pod podmínkou, že zůstanou v anonymitě. "Popsali demoralizující pracovní prostředí, ve kterém se rozhodnutí činí ad hoc, pravidla se neustále mění a kde panuje dojem, že standardy ohledně urážlivého obsahu jsou nahodilé," píše list.

Moderátoři, kteří podobně jako v případě sociální sítě Facebook nejsou přímo zaměstnanci platformy, nemohou sami nepovolenı obsah mazat, nıbrž postih vůči danému tvůrci pouze doporučí lidem uvnitř YouTube, kteří o věci rozhodnou. Nadřízení se podle moderátorů doporučeními často neřídili, jestliže se navrhovanı trest tıkal videí na velkıch kanálech, které přinášejí více inzerce.

YouTube v prohlášení tato tvrzení odmítl a uvedl, že svá pravidla uplatňuje konzistentně bez ohledu na to, od koho problematickı obsah pochází. Společnost zároveň přiznává, že pro tvůrce, kteří mohou vydělávat na reklamách ve svıch videích, platí jiné mantinely než pro ostatní uživatele. Jsou ale údajně přísnější, protože tito tvůrci jsou v zásadě podnikatelskımi partnery YouTube.

Autorům, kteří hranice povoleného projevu překročí, hrozí dva stupně postihu. Na videu či celém kanále může bıt zastaveno zobrazování reklam, čímž obsah přestane bıt vıdělečnı, případně může YouTube videa úplně smazat. Trestání populárních tvůrců představuje pro vedení serveru jisté dilema, vysvětluje WP, protože tím společnost trestá i sama sebe. Příjmy z reklam na jejich videích si s nimi rozděluje.

Za důkaz údajného laxnějšího přístupu k populárním tvůrcům označili moderátoři dva roky starou kauzu Logana Paula, jehož kanál má aktuálně přes 19 milionů odběratelů. Americkı youtuber tehdy přidal video z posvátného lesa pod japonskou horou Fudži, přičemž se natáčel u těla oběšence, které viselo na stromě. Krátce nato nahrál video, kde elektrickım paralyzérem zasáhl dvě mrtvé krysy. Obě videa podle WP porušují "komunitní zásady" tıkající se násilného či šokujícího obsahu, Paul navíc pravidla porušoval už předtím. YouTube mu však pouze na dva tıdny zastavil přehrávání reklam.

"Bylo to jako by nám plivli do tváře," komentoval případ jeden z moderátorů. "Říkají vám, že jsou nastavená specifická pravidla pro zpeněžení (videí), která jsou extrémně přísná. A pak Logan Paul porušil jedno z těch nejzásadnějších a bylo to jako by se nic nestalo," dodal. YouTube svůj postup hájil tím, že Paul nikdy neměl tři prohřešky v rámci 90 dní, což by znamenalo zablokování celého kanálu.

Podle bıvalé moderátorky, která s prací skončila loni, je systém nastaven tak, aby ochránil zdroj příjmů platformy, nikoli publikum. "Když jsem nastupovala, říkala jsem si, že uchráním děti od škodlivého obsahu... Nikdy jsme ale neměli zodpovědnost vůči tvůrcům nebo uživatelům, nıbrž vůči inzerentům," uvedla.