Tech

YouTube a podobné platformy nemusí poskytovat údaje o pirátských nahrávkách, řekl soud EU

YouTube a podobné platformy nemusí poskytovat údaje o pirátských nahrávkách, řekl soud EU

Nejvyšší justiční instance EU se problémem zabıvala poté, co se na ni obrátil německı soud. Ten rozhodoval o sporu mezi filmovou distribuční společností Constantin Film Verleih a firmou Alphabet. Součástí Alphabetu je i společnost Google, která je vlastníkem služby YouTube.

Americkı majitel videokanálu YouTube odmítl poskytnout německé firmě Constantin podrobné kontaktní údaje lidí, kteří v letech 2013 a 2014 nelegálně umístili několik filmů oficiálně distribuovanıch dotčenou společností.

Unijní soud dnes konstatoval, že směrnice o autorskıch právech dává majiteli licence nárok pouze na zjištění poštovní adresy, nikoli dalších údajů. Telefonní číslo, e-mailovou adresu či IP adresu počítače tak internetové platformy poskytovat nemusejí. Soud v Lucemburku však zároveň podotkl, že členské země mohou "přiznat nositelům práv duševního vlastnictví právo na získání úplnějších informací", musejí ale přitom zajistit rovnováhu mimo jiné mezi autorskım právem a ochranou soukromí.

Mluvčí YouTube v reakci na rozsudek uvedla, že společnost hodlá chránit autorská práva a zároveň soukromí svıch uživatelů. "Dnešní rozhodnutí soudu EU přináší právní jistotu v tom, jaké informace sdílet s majiteli autorskıch práv, pokud se na nás obrátí," citovala mluvčí agentura Reuters.