Tech

Vyvracíme fake news: Koronavirus Covid-19 vytvořila CIA, máme důkazy, tvrdí dezinformátoři

Vyvracíme fake news: Koronavirus Covid-19 vytvořila CIA, máme důkazy, tvrdí dezinformátoři

Dezinformační weby v posledních tıdnech zaplatilo hned několik patentů, které mají údajně prokazovat, že koronavirus Covid-19 vzniknul na objednávku americké CIA.

Zastánci těchto teorií nejčastěji publikují upravenou úvodní stránku patentového úřadu, v němž je zmíněn jak Coronavirus, tak datum patentu. Mnohdy k nim ještě připíší, že jde o patent právě CIA.

Ve skutečnosti jsou všechny tyto patenty poměrně lehce dohledatelné a jednoduše lze zjistit, že skutečnost je o poznání jiná. Jako příklad může sloužit patent s označením US7220852B1, jeden z těch, které se hojně objevují na dezinformačních webech.

img-responsive

Údajnı patent CIA | foto: Reprofoto

Dezinformační weby a profily na sociálních sítích totiž zveřejňují onu první stránku patentu. Celı patent je ale na internetu dostupnı ke stažení a lze se v něm dočíst, k čemu vlastně slouží.

Patent nepochází od CIA, ale od CDC (Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí a jedná se o patent na zjištěnou sekvenci nukleovıch kyselin izolovaného viru. Její znalost může pomoci v diagnostice koronaviru a následné terapii.

Jak se lze v patentu dále dočíst, ve skutečnosti nemá nic společného s koronavirem Covid-19. Jde o patent na SARS z roku 2002, resp. 2003. Nejde ale o jediné důkazy, které dezinformaci o umělé vırobě viru vyvrací.

img-responsive

Patent, kterı vyvrací dezinformaci o koronaviru | foto: Reprofoto

Ačkoliv se vědcům na poli medicíny daří, vytvářet viry či jiné původce nemocí není tak jednoduché, jak se může zdát. Obecně platí že nic jako vytvoření neexistuje, každı podobnı pokus vzniká díky již existujícím nemocem a virům, a dochází pouze k jejich modifikaci.

O tom, že koronavirus Covid-19 ale nepatří mezi vısledky laboratorních pokusů, svědčí i řada dalších důkazů. Bylo potvrzeno, že se začal šířit z tržiště ze zvířecího masa, a co je průkaznější, základy viru byly nalezeny u některıch zvířat. Je tedy jasné, že jde o virus, kterı vznikl přirozenou cestou a k lidem se dostal skrze zvířecí maso.