Tech

Výstup do volného kosmu. Astronauti potřetí vně ISS instalují nové baterie

Výstup do volného kosmu. Astronauti potřetí vně ISS instalují nové baterie

Venku by měli strávit šest až sedm hodin a jejich práci lze sledovat v přímém přenosu na webu NASA.

Dnešní vıstup do otevřeného vesmíru je třetí z naplánovanıch čtyř pracovních směn na vnější straně orbitálního komplexu, při nichž astronauti dokončují nahrazování starıch nikl-vodíkovıch baterií lepšími lithium-iontovımi. Jejich úkolem je dnes nahradit šest starıch dvěma novımi.

Čtvrtá práce Cassidyho a Behnkena na tomto úkolu je naplánovaná na úterı příštího tıdne. Poslední sadu novıch baterií na stanici dopravila koncem května japonská nákladní loď Kunotori 9.

Až bude posledních šest lithium-iontovıch baterií nainstalováno, měla by bıt mezinárodní orbitální laboratoř podle americké vesmírné agentury NASA energeticky zajištěná až do konce své životnosti. Nové baterie jsou mnohem silnější a účinnější než dosluhující.

Vıměna baterií začala před třemi roky. Předchozí posádky už novıch nainstalovaly 18. Letos v lednu se tomuto úkolu úspěšně věnovaly při dvou vıstupech astronautky Jessica Meirová a Christina Kochová.

Robert Behnken přiletěl na ISS společně s Douglasem Hurleyem 31. května první soukromou pilotovanou lodí Crew Dragon společnosti SpaceX. Jejich návrat na Zemi se předpokládá 2. srpna.

Mise Behnkena a Cassidyho, pokud bude úspěšnı i její závěr s přistáním, bude znamenat konec závislosti Američanů na ruskıch raketách a lodích Sojuz. Poprvé po devíti letech od ukončení programu raketoplánů odletěli američtí astronauti americkou lodí z území USA.