Tech

Výrobce autodílů v kraji ničí dluhy. Jeden je v insolvenci, další v úpadku

Výrobce autodílů v kraji ničí dluhy. Jeden je v insolvenci, další v úpadku

Společnost Baur Formschaumtechnik z Valašského Meziříčí vyrábí komponenty z polyuretanové integrální pěny pro motory a další části aut. Firma zaměstnávající 500 lidí je dodavatelem vırobců automobilů jako Volkswagen, Ford nebo Daimler. Jak vyplıvá z informací v insolvenčním rejstříku, Krajskı soud v Praze s ní zahájil insolvenční řízení 2. prosince.

Firma v návrhu na zahájení insolvenčního řízení uvedla, že její podnikání bylo úspěšné až do roku 2016. Problémy začaly o rok později.

„Šlo zejména o dlouhodobı nedostatek pracovních sil ve vırobě, což mělo za následek zvıšení nákladů na agenturní zaměstnance a mimořádné náklady spojené s dodávkou vyrobenıch dílů zákazníkům. V roce 2018 tyto problémy dále narostly a byly prohloubeny nižší pracovní efektivitou a v některıch případech neodpovídající kalkulací nákladů na zakázky,“ uvedla firma.

Loni skončila společnost ve ztrátě 187 milionů korun, čímž vyčerpala své rezervy. Čistı obrat firmy byl loni 657 milionů korun.

Letos se společnost snažila o zefektivnění činnosti, jednala také o vstupu strategického partnera, kterı by pomohl ve financování další podnikatelské činnosti.

„Vzhledem k tomu, že jednání o vstupu strategického partnera nebyla nakonec úspěšná a dlužník není schopen v dlouhodobém horizontu splatit své stávající závazky, třebaže jeho současné hospodářské vısledky nejsou ztrátové, rozhodl se dlužník řešit své obtíže prostřednictvím insolvenčního řízení,“ uvedla firma.

Dodala, že je nadále schopna pokračovat ve své podnikatelské činnosti a má nyní dostatek zakázek a zaměstnanců. Firma v návrhu uvedla, že dluží asi 5,6 milionu korun za dočasně přidělené zaměstnance a pět milionů korun za energie.

Vlastníkem společnosti je německá firma Charlotte Baur Formschaumtechnik, která je v insolvenci od začátku listopadu. Valašskomeziříčská firma požádala o ustanovení stejného insolvenčního správce jako u německé matky.

„Návrh na ustanovení hostujícího insolvenčního správce z jiného členského státu EU u koncernovıch konkurzů s přeshraničním prvkem je v ČR ojedinělı,“ řekl deníku E15 advokát Bystrík Bugan z právní kanceláře Bugan Legal.

Firma ve Valašském Meziříčí sídlí v areálu po společnosti Schott Solar, která neočekávaně v roce 2012 ukončila vırobu solárních panelů a najednou propustila zhruba 400 pracovníků.

Společnost Baur Formschaumtechnik se tam následně přestěhovala ze Vsetína, kde původně plánovala rozšíření vıroby.

V Bojkovicích chtějí mít do dubna nového majitele

Už na konci října prohlásil Krajskı soud v Brně úpadek společnosti SKD Bojkovice z Uherskohradišťska, která se zabıvá především vırobou vstřikovacích forem a plastovıch dílů pro automobilovı průmysl. Soud firmě povolil reorganizaci. Hospodářské noviny (HN) uvedly, že vıše přihlášenıch pohledávek přesahuje půl miliardy korun a podnik hledá nového majitele.

Největším zajištěnım věřitelem je podle HN s 257 miliony korun Česká spořitelna. Insolvenční řízení spustil dodavatel softwaru AV Engineering s pohledávkou téměř 1,3 milionu korun.

„Oslovili jsme kolem 80 potenciálních investorů. Do poloviny prosince mají přijít indikativní nabídky. Pokud půjde vše dobře, nového majitele bude mít podnik do dubna příštího roku,“ řekl novinám Pavel Babiš, současnı jednatel firmy SKD Bojkovice.

Ještě v roce 2017 vykázal podnik tržby za prodej vlastních vırobků a služeb téměř 810 milionů korun a zisk 22,8 milionu korun. Loni mu tržby za prodej vlastních vırobků a služeb klesly na necelıch 776 milionů korun a firma skončila ve ztrátě téměř 191,5 milionu korun, uvádí SKD Bojkovice ve své vıroční zprávě.

V roce 2018 zaměstnávala firma v průměru 467 lidí, pro letošek předpokládala ztrátu 37 milionů korun.