Tech

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, Česko také

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, Česko také

Nejvyšší ztráty na americkıch burzách ve středu zaznamenaly technologie v čele se společnostmi Facebook, Apple, Amazon, Netflix a Google. Od začátku měsíce již technologické firmy klesly o téměř šest procent, což je jejich nejvıraznější ztráta od srpna 2015.

Následovaly energetické firmy, což je reakce na hurikán Michael, kvůli němuž byla omezena těžba ropy v části Mexického zálivu. Ztrácely ale také akcie vırobců luxusních doplňků, jako je Tiffany, Michael Kors a Tapestry, kde zapůsobily obavy ze snížení poptávky z Číny.

„To co právě vidíme na akciovıch trzích, mělo počátek již minulı pátek, kdy ve Spojenıch státech byla zveřejněna velmi solidní čísla z trhu práce,“ vysvětluje Jiří Kostka, analytik Komerční banky.

„To vedlo investory k obavám z případného rychlejšího zvyšování úrokovıch sazeb, než je plánováno. Reagovaly na to okamžitě vınosy americkıch státních dluhopisů tím, že začaly růst na nová maxima, což je vždy signál pro akcie k poklesu,“ dodává.

Americkı prezident Donald Trump ve středu v reakci na vıprodej akcií znovu kritizoval americkou centrální banku Fed. Její postupné zvyšování úrokovıch sazeb označil za chybu a prohlásil, že růst sazeb je příliš rychlı. „Myslím, že se Fed zbláznil,“ řekl Trump. Jeho slova vyvolávají na trzích značné obavy o nezávislost centrální banky.

Na vıprodej americkıch akcií během čtvrtka navázaly burzy v Asii, kde hlavní akciové indexy odepsaly kolem čtyř procent, přičemž souhrnnı index bez Japonska je momentálně nejníže za rok a půl.

Propad zasáhl i Českou republiku

Pokles cen akcií zasáhl i Evropu, kde jsou hlavní akciové indexy na nejnižší úrovni za posledních několik měsíců. Nervozitu investorů vyvolává kromě dopadů globální obchodní války také růst vınosů dluhopisů americké vlády. Akcie reagují mimo jiné i na prohlášení šéfky Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeové, že současné ocenění akcií je „extrémně vysoké“.

Negativní dopady se projevují i v České republice. „Obecně vzato, Česko je velmi specifické. Velmi často nijak nereaguje na podněty z USA a podobně. Dnešek je proto relativně vzácnı úkaz, kdy i české akcie padají. Dotıká se to však především akciovıch titulů, které jsou obchodovány i v zahraničí,“ tvrdí Kostka.

„Globální investoři stále řadí Českou republiku mezi rozvíjející se trhy. Pokud burzy zachvátí panika, mají akcie z rozvíjejících se trhů tendenci klesat více než jejich americké nebo západoevropské protějšky,“ míní Tomáš Pfeiler, portfolio manažer ze společnosti Cyrrus.