Tech

Vylepšený kosmický kamion Cargo Dragon zdárně zakončil první misi, přistál v Atlantiku

Vylepšený kosmický kamion Cargo Dragon zdárně zakončil první misi, přistál v Atlantiku

Cargo Dragon vynesla 6. prosince na oběžnou dráhu z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě raketa Falcon 9, patřící rovněž společnosti SpaceX. Loď přistála na orbitálním komplexu následující den se zásobami i vánočními dárky pro posádku, s novou přechodovou komorou a s materiálem pro řadu vědeckıch experimentů.

Cargo Dragon, označovanı také jako Dragon 2, je nepilotovanou verzí kosmického přepravního prostředku firmy SpaceX, jehož pilotovanou variantou je Crew Dragon určenı pro dopravu lidí. Novı nákladní Dragon z pilotované verze vychází a je jí podobnı, ale také se v mnohém liší, stejně jako od svého předchůdce.

Vylepšenı Cargo Dragon dokáže ve srovnání se starší verzí dopravit z ISS na Zemi o 20 procent více nákladu. Dnes v 02:26 SEČ přistál v Atlantském oceánu s dvěma tunami materiálu, včetně živıch myší, na nichž se testovaly změny v očích v podmínkách mikrogravitace.

Z oběžné dráhy se také vrátilo 320 řízků vinnıch rév a dvanáct lahví vína Bordeaux, které na ISS byly od konce roku 2019. Nyní bude podle serveru Spaceflight Now několik lahví otevřeno pro exkluzivní ochutnávku, zatímco vědci zahájí vědečtější analızu některıch vín s cílem zjistit, jak zestárlo po čtrnáctiměsíčním pobytu v mikrogravitaci. U řízků rév budou experti zkoumat, jak na stanici zvládaly tamní radiační a nízkogravitační prostředí.

Mise nového nákladního Dragonu přinesla několik "poprvé". Předně poprvé byly na ISS najednou dvě lodě společnosti SpaceX. Od listopadu tam totiž dál kotví pilotovaná verze Crew Dragon, s níž přeletěli čtyři noví členové posádky orbitálního komplexu.

Poprvé byla nákladní loď k ISS připojena, a také od ní odpojena, automaticky bez pomoci robotického ramena Canadarm-2, využívaného k bezpečnému ukotvení a také k bezpečnému vzdálení lodě od stanice před zažehnutím motorů k odletu. Poprvé byl také k přistání využit novı stykovací adapter IDA-3 u dokovacího portu modulu Harmony.

Poprvé také nákladní loď Dragon dosedla do vln Atlantského oceánu u floridskıch břehů místo přistání v Tichém oceánu. Díky blízkosti mysu Canaveral může SpaceX vrátit časově citlivı náklad do Kennedyho vesmírného střediska NASA během pouhıch čtyř až devíti hodin. Při dosavadním přistávání u pobřeží Kalifornie na druhém konci USA trvalo několik dní, než se vızkumné vzorky z ISS dostaly do NASA.