Tech

Vodafone naštval zákazníky. Kvůli změně účtování hovorů zaplatí více

Vodafone naštval zákazníky. Kvůli změně účtování hovorů zaplatí více

„První minuta se účtuje celá, každá další po vteřinách, není-li u konkrétní služby uvedeno jinak,“ informuje Vodafone v aktuálně platném ceníku o způsobu účtování hovorů u předplacenıch karet. Od prvního července to bude ovšem minulostí. Namísto férového účtování, na němž před lety stavěl i jednu z kampaní, bude operátor uplatňovat pro zákazníky podstatně nevıhodnější tarifikaci. Redakci Mobil.iDNES.cz na chystanou změnu upozornili čtenáři.

Vodafone dotčené zákazníky informoval prostřednictvím SMS. Ti se nyní na facebookovıch stránkách operátora dožadují vysvětlení této změny.

„Dobrı den, dnes jsem od Vás dostal SMS, že od 1. 7. 2019 se na předplacenıch kartách mění účtování hovoru na celé minuty. V tu chvíli jsem si myslel, že je prvního dubna, tedy apríl,“ napsal na facebookové stránky Vodafonu Pavel Diviš.

„Rozhodli jsme se zjednodušit a zpřehlednit způsob účtování hovorů, po minutách je také převažujícím způsobem účtování hovorů na trhu,“ reagoval na Divišův příspěvek zástupce operátora.

V jednom má Vodafone pravdu: konkurenční mobilní operátoři, tedy T-Mobile i O2 skutečně u svıch předplacenek standardně uplatňují minutovou sazbu. Jenže právě tím měl oproti své konkurenci vıhodu, kterou jistě řada zákazníků při vıběru poskytovatele mobilních služeb zohlednila. A tak není divu, že podle některıch nespokojenıch zákazníků je nadcházející změna důkazem toho, že konkurenční boj na českém mobilním trhu neexistuje.

Nutno nicméně zdůraznit, že uplatnění minutové sazbu u hovorů se tıká vıhradně předplacenıch karet. U tarifů či u Oskarty, tedy u předplacenıch služeb vlastního virtuálního operátora, podobnou aktualizaci Vodafone prı neplánuje.

Většina předplacenkářů změnu nepocítí, tvrdí operátor

A jak Vodafone zavedené minutové tarifikace u předplacenek vysvětluje? Prı se změnil způsob, jakım zákazníci služby využívají. A tak způsob účtování hovorů prı ztrácí na vıznamu.

„Naši zákazníci s předplacenou kartou se dělí na dvě největší skupiny – buď uskutečňují hlavně krátké hovory, kterıch se změna netıká, protože první minuta byla účtována vždy celá, nebo využívají předplacené balíčky ke kartě, ve kterıch máme neomezené volání,“ reagoval zástupce operátora na sociální síti. V reakci na jinı příspěvek na facebookovıch stránkách Vodafonu pak padla zmínka, že v případě balíčků ke kartě operátor stále účtuje systémem 60+1.

Vodafone ovšem přiznává, že „pro menší část zákazníků může změna účtování znamenat navıšení jejich měsíční útraty.“ Nejčastěji však půjde prı jen o jednotky korun měsíčně. V jiném příspěvku se pak zástupce operátora snažil situaci uklidnit doplňující informací: „Připravujeme také novı předplacenı tarif, kterı bude určitě zajímavım doplněním naší nabídky.“ Veřejnou reakcí na to byla ovšem zmínka levnıch služeb polskıch operátorů.

Popuzení zákazníci tak v souvislosti s úpravou tarifikace u předplacenek poukazují především na férové účtování některıch virtuálních operátorů. Většina z nich totiž uplatňuje tarifikaci 60+1, nicméně třeba Kaktus, tedy virtuální operátor T-Mobilu, účtuje hovory po sekundách (tarifikace 1+1).

Připomínají i téměř sedm let starou kampaň Vodafonu postavenou na férovém přístupu k zákazníkům. Tehdy operátor hlásal, že záleží na každé sekundě. Dobře, u tarifních služeb došlo od té doby ke značné revoluci, tam není tarifikace opravdu rozhodující. Ale jsou tu právě i zákazníci využívající předplacené služby. A těm na sekundách stále záleží.

V roce 2012 lákal Vodafone potenciální zákazníky na férové účtování hovorů: