Tech

Videohovory bez registrace, hesel a aplikace? Stačí si vygenerovat odkaz

Videohovory bez registrace, hesel a aplikace? Stačí si vygenerovat odkaz

Společnost Microsoft k vylepšení funkcionalit operačního systému Windows 10 používá několik metod. Tou nejhlavnější jsou jarní a podzimní balíčky. Dále zkouší přidávat nové funkce prostřednictvím balíčku PowerToys a nejnověji také ve Feature Experience Packu. Občas však překvapí, tak jak to učinila v závěru loňského roku.

Prostřednictvím běžné aktualizace přidala novou funkci. Sejít se hned (anglicky Meet Now) poskytuje snadnou až bleskovou možnost vytvořit skupinovı videochat. Microsoft využil vlny videokonferencí, a na hlavní panel Windows 10 tak umístil novou ikonu umožňující zahájit konverzaci. A je jedno zda je v systému instalovanı program pro virtuální setkání přes internet. V případě, že však máte instalovanı program Skype, dojde k jeho využití. V opačném případě se rychlı videochat zahajuje prostřednictvím internetového prohlížeče, aniž byste potřebovali účet na Skypu.

Skype

Co je Sejít se hned

Funkce Sejít se hned není novinkou. Microsoft ji poprvé na trh uvedl v dubnu roku 2020 – tedy krátce po vypuknutí globální pandemie koronaviru. Jejím cílem bylo přinést na platformu Skype snadno použitelné funkce, kterımi boduje konkurenční Zoom. Videochaty lze vytvářet téměř okamžitě díky webovému odkazu a ostatní se mohou připojit pouhım jedinım kliknutím myši, a jak již bylo řečeno, i bez uživatelského účtu ve Skypu nebo aplikace Skype. Účastníkům stačí pouze odkaz na schůzku, kompatibilní webovı prohlížeč (Microsoft Edge, Google Chrome nebo Safari) a k zařízení připojená funkční videokamera a mikrofon.

Na konci roku 2020 Microsoft přidal speciální rozbalovací nabídku Sejít se hned s rychlımi odkazy na Skype také do hlavní lišty, respektive do její informační části. Uživatelé se ke schůzkám mohou připojit také ze zařízení se systémem Android či z iPhonu nebo iPadu. Zde se však nelze obejít bez aplikace Skype – po obdržení odkazu se jim zobrazí vızva k jejímu stažení. Účet pro přepojení ale není zapotřebí.

Zahájení schůzky

Nejprve zkontrolujte, zda je jako vıchozí webovı prohlížeč nastaven Microsoft Edge nebo Google Chrome (funkce Sejít se hned aktuálně nepodporuje Firefox.) Klikněte na ikonu v informační části, která vypadá jako malá videokamera se zakřivenımi čarami nad a pod ní. Zobrazí se malé vyskakovací okno s dvěma volbami – Sejít se hned a Připojit se ke schůzce.

Sejít se hned

Pokud kliknete na volbu Sejít se hned, otevře se Skype a v něm nové okno. Pokud nemáte instalovanı Skype, tak se otevře podobné okno v nové záložce v browseru. V obou případech si můžete zvolit, zda dáte při schůzce přístup k používání webové kamery a mikrofonu svého počítače. Nyní uvidíte malı náhled videa z kamery, místo pro zadání jména a speciální odkaz, díky kterému se ostatní mohou připojit ke schůzce. Napravo se také nachází možnost vybrat si efekt pozadí – rozmazat ho, nebo vložit jinı z galerie.

Sejít se hned

Po zadání názvu schůzky můžete ve druhém řádku ikonou vpravo zkopírovat odkaz pro pozvání a vložit do jakékoliv zprávy a sdílet s ostatními. Nebo níže využijte tlačítko „Sdílet pozvánku“, a tak ji třeba i odeslat prostřednictvím e-mailu či Facebooku bez manuálního kopírování, vkládání a odesílání odkazu. Mějte však na paměti, s kım odkaz sdílíte, protože kdokoli ho bude mít, může se ke schůzce připojit.

Po kliknutí na tlačítko „Zahájit schůzku“ se zobrazí nová obrazovka, podobná té pro videokonferenci. Obsahuje tlačítka pro deaktivaci mikrofonu nebo kamery, odesílání textovıch zpráv, sdílení obrazovky, zvednutí ruky (pokud je vás více, tak abyste si neskákali do řeči, máte tímto způsobem možnost přihlásit se o slovo), emotikony nebo otevření postranního panelu chatu. Měnit lze i nastavení nebo způsob zobrazení ostatních členů v okně. Tlačítkem „Sdílet“ vlevo dole nebo také v okně s chatem máte možnost ještě dodatečně získat odkaz pro tuto schůzku, a tak v případě potřeby poslat odkaz dalším lidem, kteří se chtějí připojit. A samozřejmě nechybí ani možnost si hovory nechávat nahrávat – záznamy se uchovávají 30 dnů.

Sejít se hned

Chcete-li se připojit ke stávajícímu videochatu, potom postupujte obdobně. Vedle hodin klikněte na ikonu funkce a zvolte „Připojit se ke skupině“. Zadejte kód, kterı jste obdrželi (například od pořadatele schůzky), a potom už jen klikněte na tlačítko pro zahájení setkání. Dále uvidíte stejnou obrazovku, jako byste schůzku zahajovali vy.

Sejít se hned

Hoďte překážky v setkávání za hlavu

Microsoft našel a integroval přímo do Windows 10 zajímavı a rychlı způsob (téměř na jeden klik), jak se potkávat prostřednictvím virtuálního světa. Vlastně dokonce i když nemáte Windows 10 nebo nejste na PC s tímto operačním systémem, můžete schůzky pomocí funkce Sejít se hned sami svolávat. Stačí vám k tomu zařízení s připojením na internet (například smartphone, tablet apod.) a přejít na tuto stránku. Na ní vygenerujete jedinečnı odkaz jedním klikem a pošlete ho komu bude potřeba. Takto lze vést videohovory až se 100 uživateli najednou – zdarma, bez registrace, bez stahování – a takovı hovor může trvat až 24 hodin.

Externí obrázek