Tech

Vesmírná sonda úspěšně nabrala vzorky planetky. Některé se však zaklínily

Vesmírná sonda úspěšně nabrala vzorky planetky. Některé se však zaklínily

Americká sonda OSIRIS-REx odebrala podle prvních zjištění dostatečné množství vzorků z planetky Bennu. Informoval o tom americkı Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Odebrání alespoň 60 gramů prachu a kamení bylo splněno, ujistil úřad.

Yesterday, the OSIRIS-REx team received images of the spacecraft’s sample collector head brimming with regolith. So much sample was collected that some of it is actually slowly escaping the sampling head. More details: https://t.co/ufUXdotgsO https://t.co/2wINd1Tk2g

23. října 2020 v 23:21, příspěvek archivován: 26. října 2020 v 14:42

K potvrzení došlo dva dny po setkání s asteroidem Bennu, když NASA obdržela ve čtvrtek 22. října zaslané snímky. Na nich je zachycena hlavice sběrače vzorků, která se zdála plná částeček z asteroidu. Z kontejneru, kam sonda vzorky uložila, jich část vypadla do vesmírného prostoru, protože schránka zůstala pootevřená.

Podle fotografií se větší kameny zaklínily v uzávěru sběrné nádrže se vzorkem. Nyní je podle NASA třeba se soustředit na to, aby byl odebranı vzorek bezpečně uložen a posléze dopraven na Zemi ke zkoumání.

Sonda odebrala v noci na středu po několikahodinovém komplikovaném manévru jako první americké zařízení vzorek z povrchu asteroidu. I když vše proběhlo podle plánu, nebylo hned jasné, zda je odebranı materiál použitelnı a dostatečnı. Pokud by se středeční odběr nepovedl, mělo zařízení ještě dva pokusy.

Umělcova představa odběru vzorků z asteroidu Bennu
Osiris-Rex připravenı k uložení do nákladového prostoru rakety
Osiris-Rex uloženı v nákladovém prostoru rakety
Umělcova představa vypuštění sondy nad Zemí
6 fotografií

Sonda OSIRIS-REx o velikosti přibližně malého dodávkového auta se k Bennu vydala před čtyřmi lety a zpáteční cestu k Zemi má nastoupit v březnu. Počítá se s tím, že v září 2023 přistane v americkém Utahu.

Planetky jsou pozůstatky materiálu z doby vzniku solárního systému a rozbor jejich hornin by mohl přispět i k objasnění původu vzniku života na Zemi.

21. října 2020