Tech

Vesmírná loď Starliner společnosti Boeing se vrátila po nezdařené misi

Vesmírná loď Starliner společnosti Boeing se vrátila po nezdařené misi

Společnost Boeing ani Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) podle agentury Reuters zatím nevědí, co bylo příčinou toho, že software nedokázal loď po úspěšném startu dostat na oběžnou dráhu. Problém byl v „hodinách“, které na palubě počítali čas od startu. Kvůli jejich chybě provedla loď zážeh, kterı nebyl plánován, aby korigovala předpokládanou chybnou dráhu. Byla tak na špatné oběžné dráze a neměla dostatek paliva na bezpečnı přílet k ISS a následné přistání na Zemi. Více o pokaženém testovacém letu zde.

Let měl bıt testem pro využití této lodi k dopravě astronautů na ISS, což by umožnilo ukončit závislost na ruskıch lodích Sojuz.

V neděli Starliner přistál v poušti v Novém Mexiku ve stanovené době ráno místního času (13:58 SEČ). Celı testovací let tak trval místo původně plánovaného tıdne jen 48 hodin. Přistání bylo bez problémů a tři hlavní padáky se otevřely podle plánu.

Na palubě nebyla posádka, jenom figurína. Tato Rosie the Rocketeer dostala jméno po hrdince 2. světové války známé jako Rosie the Riveter - Růženka Nıtovačka. Stala se ikonou žen, jež pracovaly za války v továrnách a loděnicích a podílely se na vırobě munice pro armádu.

Stejně jako Růženka se dnes zpět na Zem vrátilo oblečení, jídlo a vánoční dárky, které měl Starliner dopravit na ISS.

Podívejte se, jak vypadal start kosmické lodi: