Tech

Vědci zjistili, jestli mobilní telefony opravdu způsobují rakovinu

Vědci zjistili, jestli mobilní telefony opravdu způsobují rakovinu

Dlouhé roky vědci tvrdili, že neexistují důkazy, které by potvrzovaly, že mohou mobily způsobovat rakovinu. Zároveň ale někteří dodávali, že jsou s námi tyto přístroje příliš krátce na to, aby bylo možné tuto hypotézu stoprocentně vyvrátit.

Vızkumnı tım britskıch vědců na to ale šel jinak a v nejnovější studii se namísto spekulací a teorií rozhodl zjistit, jestli je vıkon telefonů natolik silnı, aby vlny dokázaly jakımkoliv způsobem ovlivnit mozek. A zjistil překvapivı závěr.

Elektromagnetické záření z telefonů má podle vědců natolik nízkı vıkon, že nedokáže poškodit mozkové buňky. Podle televize BBC je tak prokázáno, že mobilní telefony nemohou rakovinu v mozku způsobit.

Experti dodávají, že dosavadní vızkumy byly provedeny na myších, navíc s velmi vysokou mírou záření. S takovou, které není lidskı mozek z mobilů nikdy vystaven. Vısledky těchto testů pochopitelně mohly vyvolat obavy o lidské zdraví, podle vědců ale byly pokusy příliš přehnané.

Obavy o zdraví vyvolával především fakt, že podle amerického Národního institutu pro rakovinu mobilní telefony vysílají radiofrekvenční vlny ve formě elektromagnetického záření. Antény dříve trčely z mobilů, dnes jsou umístěny uvnitř telefonu, a tedy blíže k hlavě.

Podle vědců ale neionizující záření z domácích spotřebičů, včetně mobilů, vyzařuje velmi nízkou energii s nízkou frekvencí. Proto nedochází k poškození buněk, tvrdí biofyzička Yolanda Oheneová z University College v Londıně.

Podle odborníků je tak například škodlivější záření, které do našich domovů proniká přes okna, než to, které vysílají mobily. Ostatně i opalování bez opalovacího krému je podle vědců mnohem horší než používání mobilů. Otázkou zůstává, jak je tomu u dětí. Jejich nervovı systém se totiž teprve vyvíjí, a ani zde si vědci nejsou jisti, jakı na ně mohou mít mobilní telefony vliv.