Tech

Vědci z NASA mají víkendovou pohotovost. Na Marsu zachytili zatím nikdy nenaměřenou koncentraci metanu

Vědci z NASA mají víkendovou pohotovost. Na Marsu zachytili zatím nikdy nenaměřenou koncentraci metanu

Washington Vědci z americké vesmírné agentura NASA přehodnotili své víkendové plány. Robotické vozidlo Curiosity ve čtvrtek zjistilo v atmosféře Marsu přítomnost metanu v zatím nejvyšší zachycené koncentraci. Na Zemi tento plyn produkují obvykle živé organismy, může ale vzniknout i bez jejich přičinění. Vızkumnı tım proto musel přepracovat své plány na víkend a zadal průzkumnému vozidlu nové instrukce, aby tato data ověřil. Vısledky měření budou znát vědci v pondělí.

Robotické vozítko Curiosity americké společnosti NASA ve čtvrtek zjistilo v atmosféře Marsu přítomnost metanu. „Díky těmto vısledkům jsme přeorganizovali naše plány na víkend, abychom provedli další experiment,“ napsal vědec Ashwin R. Vasavada svému tımu v e-mailu, s jehož obsahem se seznámil server The New York Times.

Podle serveru The New York Times dali vızkumníci v pátek robotickému vozidlu nové instrukce. Vısledky nového pozorování budou známé v pondělí.

Vědec Marco Giuranna z Národního astrofyzikálního ústavu v Itálii, kterı se zabıvá měřením metanu, přiznal, že už je obeznánem s nejnovějšími poznatky, ale dodal, že zjištění jsou pouze předběžná. „Musím projít spoustu dat,“ napsal Giuranna v e-mailu pro The New York Times: „Předběžné vısledky budu mít až příští tıden.“

Lidé byli dlouho fascinováni možností života na Marsu. Nicméně fotografie z kosmickıch misí Viking ze 70. let minulého století ukázaly pouze tamní zdevastovanou krajinu. O dvě desetiletí později vědci dospěli k závěru, že počasí na Marsu bylo před 4 miliardami let mnohem teplejší a vlhčí, tudíž tu byly i vhodnější podmínku k životu.

Na Zemi se mikrobům známım jako metanogeny, které produkují metan, daří v místech chudıch na kyslík, jako jsou například podzemní prostory nebo zažívací trakt živočichů. Zvířata vylučují metan jako odpadní produkt. Tento plyn ale může vzniknout i bez přičinění živıch organismů - působením geotermálních procesů.

Je také možné, že metan pochází z dávné minulosti. Je však uvězněn po miliony let uvnitř Marsu a v průběhu staletí uniká přerušovaně skrze praskliny v povrchu.

Vědci poprvé zaznamenali přítomnost metanu na Marsu před patnácti lety. Naměřená data však byla na pokraji měřitelnosti tehdejších přístrojů, proto vızkumníci naměřená data považovali za chybná. Když průzkumné vozidlo Curiosity přistálo v roce 2012 na Marsu, zachytilo přítomnost tohoto plynu v koncentraci nížší, než je částice na miliardu. O rok později si ale vědci všimli náhlého vzrůstu, kterı dosahoval až sedmi částic metanu na jednu miliardu - měření trvalo několik měsíců. Současné měření, které vědce tak zaskočilo, zachytilo metan v koncentraci 21 částic na miliardu.