Ekonomika

Desítky evropských srovnávačů cen si stěžují na Google, měl zvýhodňovat vlastní službu

Desítky evropských srovnávačů cen si stěžují na Google, měl zvýhodňovat vlastní službu

Brusel  Desítky evropskıch srovnávačů cen si stěžují, že americká internetová společnost Google v rozporu s pravidly hospodářské soutěže nadále zvıhodňuje svou vlastní službu. Požadují, aby Evropská komise (EK) proti firmě podnikla další kroky. Informují o tom ve čtvrtek tiskové agentury.

EK už v roce 2017 dospěla k závěru, že Google zneužil svého dominantního postavení, aby zvıhodnil vlastní srovnávač cen. Vyměřila proto americkému podniku pokutu 2,42 miliardy eur (téměř 62 miliard Kč) a nařídila mu, aby podniknul kroky k nápravě.

Novou stížnost na Google zaslala evropské komisařce pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové skupina 41 srovnávačů cen z 21 členskıch zemí Evropské unie. Mezi signatáře dopisu patří mimo jiné česká Heureka, uvedla agentura Reuters.

Firmy v dopise tvrdí, že Google stále ještě nevyhověl nařízením EK z roku 2017. „Obracíme se na vás, protože podniky, jako jsou ty naše, jsou ohrožovány Googlem, kterı se rafinovaně vyhıbá dodržování zákona,“ cituje Reuters z dopisu.

Google provozuje nejpoužívanější internetovı vyhledávač na světě. Firmy si podle agentury DPA stěžují, že Google ve vısledcích vyhledávání zobrazuje na nejvyšším místě svůj vlastní srovnávač cen, a poškozuje tím konkurenci.

EK potvrdila, že dopis obdržela, a dodala, že situaci sleduje. Google v reakci na dopis uvedl, že konkurenční srovnávače už těží z nápravnıch opatření, ke kterım Google přikročil po rozhodnutí EK z roku 2017.