Tech

Vědci se zaměřili na šíření koronaviru ve vlacích. Zde jsou výsledky studie

Vědci se zaměřili na šíření koronaviru ve vlacích. Zde jsou výsledky studie

Cílem dlouhodobé studie, která začala v červnu a která skončí v únoru nadcházejícího roku, je zjistit, zda jsou průvodčí ve vlacích koronavirem ohroženi více než drážní zaměstnanci bez kontaktu s cestujícími. První fáze rozborů dokonce ukázala, že vlakvedoucí měli v krvi méně protilátek než jejich kolegové z údržby či strojvedoucí.

Studie se v první fázi, která se konala 29. června do 3. července, prozatím zúčastnilo zhruba 1100 zaměstnanců z divize dálkové dopravy (DB Fernverkehr), přes 600 z nich byli průvodčí, zbytek strojvedoucí a technici. PCR test, kterı je považován při zjišťování akutní infekce za klíčovı, měl pozitivní jen jeden zaměstnanec. Test na protilátky vyšel pozitivně u 20 železničářů, kteří se tak v minulosti již s koronavirem setkali.

V porovnání protilátkovıch testů se ukázalo, že četnější kontakt s virem zaznamenala skupina zaměstnanců bez kontaktu s cestujícími, z prověřované skupiny jich mělo protilátky 2,7 procenta. Ze skupiny průvodčích mělo pozitivní testy na protilátky 1,3 procenta. "Průvodčí tak nejsou častěji postiženi než zaměstnanci bez kontaktu se zákazníky," uvedly dráhy.

Druhá fáze testů je naplánována na letošní říjen, třetí pak na únor nadcházejícího roku.