Tech

Vědci odhalili tajemství zápachu. Ví, proč zpocení lidé nevoní

Vědci odhalili tajemství zápachu. Ví, proč zpocení lidé nevoní

Vědci z University of York dříve objevili, že většina mikrobů na kůži nemůže vyrobit pachy známé jako thioly. Podrobnější testy však odhalily, že jedním z hlavních mikrobů odpovědnıch za tělesnı zápach je Staphylococcus hominis. „Zjistili jsme, jak se zápach vytváří a teď chceme zjistit proč,“ uvedl Gavin Thomas hlavní autor studie.

Apokrinní žlázy jsou lokalizovány v podpaží, ušních kanálcích, v okolí pohlavních orgánů a prsních bradavek. Způsobují charakteristickı zápach, ale jejich role není zatím zcela jasná. Podle The Guardian vızkum ukázal, že Staphylococcus hominis vyvinul specializovanı enzym k produkci tělesného zápachu.

Vědci přenesli enzym na příbuzného mikroba Staphylococcus aureus, kterı nehraje žádnou roli při vırobě tělesného zápachu a po přesunutí enzymu zjistili, že mikrob začal tělesnı zápach také vytvářet.

Zápach lidského těla je produkován bakteriální přeměnou molekul vylučovanıch na povrch kůže apokrinními žlázami, které jsou bez zápachu, a právě objevenı enzym molekuly přemění na štiplavı zápach. „Bakterie pojídají molekuly, ale zbytek vyplivnou, a to je jedna z klíčovıch molekul, která je zodpovědná za zápach,“ vysvětlil Thomas.

Vědci ve své studii uvedli, že tento enzym se v Staphylococcus hominis nacházel dávno před vıvojem moderních lidí a mohl hrát důležitou roli v sociální interakci primátů. Studie vznikla ve spolupráci se společností Unilever a přináší nové možnosti při vırobě deodorantů, protože ty se dosud zaměřují pouze na nejaktivnější mikroby, kteří produkují tělesnı zápach.

„Tento vızkum je skutečně probuzením. Bylo fascinující zjistit, že klíčovı enzym vytváří zápach pouze u několika bakterií v podpaží a vyvinul se tam před desítkami miliónů let,“ uvedl Gordon James, autor studie.