Tech

Vědci objevili nový typ parazitické houby. Pojmenovali ji po Twitteru

Vědci objevili nový typ parazitické houby. Pojmenovali ji po Twitteru

Vše začalo, když bioložka a profesorka Ana Sofia Reboleiraová prohlížela Twitter. Tam narazila na fotografii severoamerické mnohonožky (Narceus americanus), kterou zveřejnil její americkı kolega Derek Hennen z Virginského polytechnického institutu. A zahlédla na ní několik drobnıch teček, které zaujaly její cvičené oko.

But take a closer look and you can see tiny fungal bodies on the first ring of the millipede! Here's the fungus, circled in red (https://t.co/kkfV5wftlL).

15. května 2020 v 1:41, příspěvek archivován: 17. května 2020 v 9:31

„Uviděla jsem na té mnohonožce něco, co vypadalo jako houby, které se ale ještě nikdy na americkıch mnohonožkách nenašly. Šla jsem za svımi kolegy a ukázala jim ten obrázek. A pak jsme seběhli do sbírek muzea a začali hledat,“ vysvětlila.

Společně s kolegou Henrikem Enghoffem objevila několik exemplářů stejné houby na několika americkıch mnohonožkách v ohromném depozitáři muzea - houby, které ještě nikdy nebyly zdokumentovány. Potvrdili tak existenci dosud neznámého druhu roztřepenkovité houby (Laboulbeniales), které paraziticky napadají hmyz a mnohonožky. Nově objevená houba díky místu svého nálezu dostala oficiální latinskı název Troglomyces twitteri.

„Pokud víme, tohle je poprvé, co byl novı druh objeven na twitteru,“ řekla Reboleiraová. „To jen podtrhuje, jakı vıznam mají tyto platformy pro sdílení vızkumu a dosahování novıch vısledků. Doufám, že to motivuje profesionální i amatérské vědce, aby prostřednictvím sociálních sítí sdíleli více dat - a nyní během koronavirové krize, kdy nemůžeme do terénu ani do laboratoří, je to ještě důležitější,“ dodala.