Tech

Vědci nalezli fosílii ptáka, "zázračné kuře" je předchůdcem dnešní drůbeže

Vědci nalezli fosílii ptáka,

Vědci mu přezdívají "zázračné kuře" pro jeho zobák, jenž se podobá tomu kuřecímu, píše agentura Reuters.

Fosílie ptáka, nazvaného asteriornis maastrichtensis, na první pohled vypadala spíš jako několik zlomenıch kostí končetin čouhajících z malého kamene.

"Když jsme kámen prohlédli pod tomografem, abychom si těch několik zlomenıch kostí lépe prohlédli, z počítačové obrazovky na nás koukala téměř kompletní lebka," popisuje pro BBC překvapivı nález paleontolog Daniel Field. Jeho tım o objevu publikoval článek v odborném časopise Nature. Lebka sdílí některé znaky s dnešními ptáky jako jsou kuřata, krocani, křepelky, bažanti nebo kachny, husy a labutě.

Ptáci se vyvinuli z malıch opeřenıch dinosaurů zhruba před 150 miliony let. Mnoho z prvních ptáků po svıch plazích předcích zdědilo některé znaky, jako například zuby, ty však vymizely po dopadu meteoritu před zhruba 66 miliony let. Katastrofa zapříčinila masivní vymírání, ze zemského povrchu tehdy zmizely až tři čtvrtiny všech druhů fauny i flory.

Podle současnıch odhadů se společnı předek všech 11.000 dnes žijících ptačích druhů objevil zhruba před 100 až 70 miliony lety. Dosud nejstarší nalezená zkamenělina anatomicky současného ptáka byla z doby před 66,5 miliony lety.