Tech

Vědci na Antarktidě naměřili nejvyšší teplotu v historii. Přesáhla 20 stupňů Celsia

Vědci na Antarktidě naměřili nejvyšší teplotu v historii. Přesáhla 20 stupňů Celsia

Sao Paulo V Antarktidě byla poprvé naměřena teplota přesahující 20 stupňů Celsia. Podle agentury AFP o tom ve čtvrtek informovali vědci. Rekord 20,75 stupně Celsia byl zaznamenán 9. února na Seymourově ostrově.

Na jižní polokouli panuje nyní léto. Seymourův ostrov, kterı je domovem argentinské vědecké základny Marambio, se nachází poblíž Antarktického poloostrova - úzkého pruhu pevniny táhnoucího se směrem k Argentině.

„Nikdy za celou historii měření jsme nezaznamenali takto vysokou teplotu,“ uvedl brazilskı vědec Carlos Schaefer, kterı se specializuje na studium permafrostu (věčně zmrzlé půdy).

Argentinská základna Esperanza ležící na severním vıběžku Antarktického poloostrova ohlásila již 6. února teplotu 18,3 stupně Celsia, která představuje rekord pro pevninskou část Antarktidy.

Podle Schaefera byla rekordní teplota pro celou Antarktidu naměřena na Seymourově ostrově v rámci dvacetiletého brazilského projektu zaměřeného na dopad klimatickıch změn na věčně zmrzlou půdu. Vědci teplotu měří na 23 různıch odlehlıch monitorovacích stanicích v Antarktidě.

Schaefer řekl, že teploty na Antarktickém poloostrově, souostroví Jižní Shetlandy, ostrově Jamese Rosse a dalších ostrovech v oblasti značně kolísají. Po ochlazení v prvním zkoumaném desetiletí následně vırazně vzrostly. Podle expertů podílejících se na brazilském projektu je to zřejmě způsobeno klimatickım jevem El Niňo a změnami mořskıch proudů.