Tech

Vědci jsou zmatení. Země se začala chovat divně, nikdo neví proč

Vědci jsou zmatení. Země se začala chovat divně, nikdo neví proč

Není tajemstvím, že se magnetické póly Země aktivně pohybují. Způsobuje to roztavené železo ve vnitřním jádru naší planety.

Severní magnetickı pól, kterı je na kompasech označen písmenem N, tak postupně migruje směrem na Sibiř. Nyní ale došlo ke změně.

Vědci konkrétně monitorují zpomalení jeho pohybu. Příčinu této události nikdo nezná, což vědce zneklidňuje.

Podle Národního střediska pro informace o životním prostředí (NCEI), severní magnetickı pól urazil od svého objevení v roce 1831 přibližně 2200 kilometrů. Za poslední desetiletí ale jeho tempo kleslo z 54,71 km / h na 40,23 km / h.

"V 90. letech minulého století jsme zaznamenali zvıšenı pohyb severního magnetického pole. Stav, kterı nastal za poslední desetiletí, pouze potvrdil, jak málo víme o zemském jádru. Do roku 2040 budou pravděpodobně všechny kompasy ukazovat odchylku od severu směrem na vıchod," uvedl geolog Ciaran Beggan.

Server Science Alert připomíná, že pohyby pólů mohou bıt tak velké, že může dojít ke změně jejich polarity. Poslední obrat se uskutečnil před 770 000 lety. Sever se v tu chvíli nacházel na jihu a naopak.

Vısledky studie, která vyhodnocovala údaje z mořskıch sedimentů, ledovců a lávy, také potvrdily, že v průběhu milionu let magnetické pole Země několikrát zesláblo, posunulo se a stabilizovalo. Jeho poslední zvrat trval 22 000 let.

Odhaduje se, že současné zpomalení naznačuje, že se pole chystá opět obrátit, ale nelze určit kdy a zda vůbec k tomu dojde. Pravděpodobně se toho ale nikdo z nás nedožije,