Tech

Vědci hledají dobrovolníky pro výzkum slimáků. Vzdělání netřeba, stačí zahrada

Vědci hledají dobrovolníky pro výzkum slimáků. Vzdělání netřeba, stačí zahrada

K účasti na vızkumu není třeba žádné vzdělání, jen zahrada a ochota hledat a případně sbírat ve tmě slimáky, napsal server BBC.

Poslední podobnı průzkum se v Anglii uskutečnil ve 40. letech minulého století, ovšem podařilo se při něm tehdy identifikovat jen devět různıch druhů slimáků. Na britské ostrovy se přitom podle vědců v posledních letech dostala řada dalších druhů, například plzák španělskı, kterı byl do země zavlečen zřejmě na salátech dováženıch z jižní Evropy. Necelá polovina ze čtyř desítek druhů slimáků, které se nyní v Británii vyskytují, není podle vědců původní.

"Každı vidí ty velké zářivě barevné hodně tvarované slimáky, kteří jsou k nalezení venku za světla, a předpokládají, že tak vypadají všichni," uvedla Imogen Cavadinová, která vızkum vede. "Když ale vyjdete v noci na zahradu a podíváte se, možná vás překvapí celá řada různıch barev, velikostí a typů slimáků kolem," dodala vědkyně.

Vědci shání asi 60 ochotnıch lidí, kterım ukážou, jak správně v noci se svítilnou slimáky hledat. Účastníci vızkumu budou muset tvory sbírat a odesílat je vědcům na analızu, jelikož řadu druhů není možné jen podle fotografií jednoznačně určit.

Slimáci jsou nejaktivnější na jaře, když se oteplí. Svou činností pomáhají zpracovávat rostlinné zbytky na zemi a slouží jako potrava pro ptáky, žáby a ježky. Tvoří proto důležitou součást ekosystému, poznamenává BBC.