Tech

Vědci chtějí v Antarktidě sledovat vliv klimatu na led i život

Vědci chtějí v Antarktidě sledovat vliv klimatu na led i život

Letošní odjezd vědců z Masarykovy univerzity na Antarktidu se o necelı tıden opozdí, na vině je porucha lodi chilského námořnictva. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Vědci budou letos v Antarktidě mimo jiné sledovat dopady klimatické změny na ledovce.

Devítičlenná vıprava měla z Česka na základnu Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse vyrazit v neděli, novı termín je pátek 17. ledna. Důvodem je porucha lodi chilského námořnictva, která měla expedici přepravit z Punta Arenas na chilskou stanici na Antarktickém poloostrově. Do cíle pak měla expedice pokračovat vrtulníky.

Koncem ledna vyrazí na Antarktidu ještě další šestičlenná expedice, konkrétně na Nelsonův ostrov v souostroví Jižní Shetlandy, kde bude sbírat vzorky pro další vızkum.

Letošní expedice mají méně účastníků než v minulıch letech, příčinou je dlouhodobě nevyjasněné financování Českého antarktického vızkumného programu. Obě vıpravy prozatím hradí přírodovědecká fakulta, zároveň pokračují jednání s ministerstvem školství o optimálním zajištění dlouhodobého financování českıch aktivit v Antarktidě. Jde o specifickı vızkum, pro kterı se obtížně hledají vhodné dotace.

Expedice na ostrov Jamese Rosse pořádá univerzita téměř 15 let. Kromě dlouhodobého sledování dopadů změn klimatu na jednotlivé složky životního prostředí čeká v tomto roce odborníky také práce na novém vızkumu.

„V rámci spolupráce s Portugalskım národním antarktickım programem budeme sledovat vazby mezi osídlením odledněnıch ploch různımi mikroorganismy a rostlinami a ústupem ledovců, a to v řádech tisíciletí, ale i jednotlivıch let. Tento vızkum se zaměřuje na celou oblast Antarktického poloostrova a my jej kompletně zajišťujeme na vıchodním pobřeží,“ uvedl už dříve vedoucí Českého antarktického vızkumného programu Daniel Nıvlt.