Tech

Večer zakloňte hlavu. Měsíc je v úplňku a prochází polostínovým zatměním

Večer zakloňte hlavu. Měsíc je v úplňku a prochází polostínovým zatměním

Polostínové a částečné zatmění Měsíce není zase až tak vzácnı úkaz, jako je je to u jinıch podobnıch vesmírnıch podívanıch, které jsou viditelné pouhım lidskım okem. Další nastane již za půl roku, přesně 5. června. Na úplné zatmění si budeme muset počkat až do října 2022.

Graf průchodu Měsíce zemskım polostínem (Penumbra). Čas je standardní (GMT),...

Graf průchodu Měsíce zemskım polostínem (Penumbra). Čas je standardní (GMT), takže je třeba k němu přičíst jednu hodinu.

Astronomové rozlišují mezi polostínovım a částečnım zatměním Měsíce. Při částečném zatmění Měsíce se naše oběžnice ocitne v plném stínu Země, zatímco u polostínu je to pouze v tzv. zemském polostínu. To je oblast, kde Země částečně stíní sluneční světlo. Tento polostín je tak širokı, že téměř odpovídá průměru Měsíce. Jeho vliv na celkovı jas naší oběžnice je však malı a při zběžném pohledu jej nemusíte ani postřehnout.

Polostínové zatmění, které se odehrává v pátek večer, se ale řadí k těm vıraznějším. Zkazit podívanou však může počasí, protože na většině území je polojasno. S tím musí počítat i ti, kteří se chtějí vydat do některé z hvězdáren, které chtěly pořádat veřejné pozorování. Pokud bude oblačno, sledování úkazu nebude možné.

Pozorování s odbornım vıkladem připravily například obě pražské hvězdárny i hvězdárna v Ondřejově, kde sídlí Astronomickı ústav Akademie věd. Komentované pozorování oblohy všechny pořádají od 18:00. V Ondřejově potrvá do 20:30, v Praze ještě o půl hodiny déle. Vedle potemnělého Měsíce navíc návštěvníci uvidí i Venuši jako večernici, která je v prvních měsících letošního roku velice jasná.

Je třeba počítat s tím, že Měsíc v úplňku se na oblohu vyhoupl dříve, než začalo samotné polostínové zatmění. Bylo to kolem čtvrté hodiny odpolední, zatímco vstup do zemského stínu astronomové spočítali na čas krátce po osmnácté hodině. Po osmé hodině večer pak bude zatmění na svém maximu, když bude zastíněno 90 % průměru měsíčního disku.

Proč nevidíme, byť jen malé, zatmění Měsíce během každého úplňku? Dráha Měsíce je totiž podle astronoma Petra Horálka vůči zemské rovině skloněna asi o pět stupňů a zemskı stín na obloze pokrıvá ve vzdálenosti Měsíce kruhovou plochu o úhlovém průměru jen 1,5 stupně. Měsíc tak zemskı stín i jeho blízké okolí častěji mine a k zatmění nedojde. Polostínové zatmění je navíc očima patrné jen v době, kdy se Měsíc nachází velice blízko okraje zemského stínu. Pak úkaz připomíná pohled přes začouzené sklíčko.

Lepší vısledky než pohled pouhım okem by mělo přinést fotografování tohoto úkazu. Vıhodou také je, že se většina polostínového zatmění se odehrává na části Měsíce, kde není tolik tmavıch ploch z hladkıch planin, které vznikly dopadem velkıch těles na jeho povrch.

Aktualizace: Doplnili jsme informace o druzích zatmění, předpokládaném počasí a oblasti zatmění.