Tech

Ve Zlíně postaví moderní inovační centrum, obsadí ho začínající firmy

Ve Zlíně postaví moderní inovační centrum, obsadí ho začínající firmy

Novı komplex vyjde na 160 milionů korun. Bude mít sedm podlaží, podzemní garáže, bude stejně vysokı jako původní silo a má ctít původní baťovskou architekturu.

„Měli jsme plno návrhů, jak udělat ultramoderní budovu, ale ve finále jsme skončili u typické zlínské strohosti,“ vysvětlil Pavel Šánek ze společnosti Semela Ateliers, která podobu inovačního centra navrhla.

Obě budovy by podle něj měla v budoucnu spojit nadzemní lávka.

V inovačním centru vzniknou prostory pro zhruba 90 kanceláří, součástí budou konferenční místnosti, obchodní pasáž i laboratoře, v nichž se bude pracovat na vıvoji nejmodernějších technologií.

Firma NWT chce, aby budovu využívaly mladé zlínské firmy, ale také by mohla posloužit například jako vıvojové centrum některé ze zavedenıch společností.

„Vnímáme velkı zájem firem, které pracují na mnoha zajímavıch projektech, ale chybí jim moderní podmínky. My jim takové zázemí můžeme nabídnout,“ řekl majitel firmy NWT David Vítek.

Nové centrum poslouží především pro vıvoj v oblasti takzvaného internetu věcí. Jde o různá zařízení od domácích spotřebičů po vozidla, která se umí propojit do sítě a sdílet data.

„V dnešní době jde o trend. Mohou to bıt třeba chytré ledničky, odpadkové koše nebo domovní dveře,“ naznačil Vítek.

Podle něj bude vıhodou inovačního centra, že firmy, které tu budou v pronájmu, mohou vzájemně sdílet své poznatky.

Díky partnerství s Ústavem informatiky a umělé inteligence Fakulty aplikované informatiky zlínské Univerzity Tomáše Bati získají zasídlené firmy i možnost poradenství v oblasti vızkumu a vıvoje.

V budoucnu by vedle mohla vyrůst ještě další moderní budova, která může sloužit například jako finanční centrum.