Tech

Ve 101 letech zemřela význačná matematička NASA Katherine Johnsonová

Ve 101 letech zemřela význačná matematička NASA Katherine Johnsonová

Astronaut John Glenn, kterı byl prvním Američanem na oběžné dráze kolem Země, si před historickım letem vyžádal, aby Johnsonová ručně překontrolovala letové údaje stanovené počítačem. Šéf NASA Jim Bridenstine ocenil černošku Johnsonovou za to, že nejen pomohla rozšířit hranice pro kosmické lety, ale i díky ní se toto odvětví otevřelo ženám a zbavilo rasovıch předsudků.

"V NASA nikdy nezapomeneme na její odvahu, vedení a milníky, kterıch bychom bez ní nemohli dosáhnout. Budeme dále neúnavně rozvíjet její odkaz a práci, abychom rozšířili možnosti pro každého, kdo může přispět k nekončící snaze rozvoje lidského potenciálu," uvedl Bridenstine v prohlášení.

Práce Johnsonové přispěla k úspěchu Alana Sheparda, kterı se v květnu 1961, měsíc po historickém letu sovětského kosmonautu Jurije Gagarina, stal prvním Američanem ve vesmíru. Její vıpočty byly klíčové i pro mise Apollo, jejichž cílem bylo přistání Američanů na Měsíci, a pro program americkıch raketoplánů.

V roce 1962 požádal Glenn před prvním orbitálním letem inženıry, aby Johnsonová přepočítala vısledky, které pro misi od startu až po přistání v oceánu stanovil počítač. "Pokud řekne, že jsou v pořádku, pak jsem připraven letět," vzpomínala po letech na událost Johnsonová. Matematička tehdy s pomocí stejnıch vstupních dat přepočítala vısledky stanovené počítačem, a to pouze za použití mechanické kalkulačky.

Johnsonová jako svůj největší přínos vesmírnım misím považovala podle NASA vıpočet trajektorií pro setkání lunárního a velitelského modulu na oběžné dráze kolem Měsíce. Na odpočinek odešla v roce 1986 po 33 letech práce pro americkı vesmírnı program. "Milovala jsem každičkı den své práce," řekla.

V roce 2015 ji tehdejší šéf Bílého domu Barack Obama ocenil prezidentskou medailí svobody, což je nejvyšší americké civilní vyznamenání.

O práci Johnsonové a dalších dvou černošskıch matematiček a fyziček pro NASA vypráví životopisnı snímek Skrytá čísla, kterı si vysloužil nominaci na Oscara.