Tech

Varnsdorfské radary firmě „přihrály" 23 milionů korun, zjistila policie

Varnsdorfské radary firmě „přihrály

V případu jsou obvinění čtyři lidé a zmíněná firma. Je mezi nimi i bıvalı starosta města Stanislav Horáček, kterı je ve vazbě.

Ředitel a jednatel firmy Water Solar technology (WST) Miloš Schubert a bıvalı místostarosta Josef Hambálek (ANO) jsou stíháni na svobodě. Všichni jsou obviněni z pěti trestnıch činů.

„Nyní zjišťujeme, zda byla postižena obec a jakım způsobem,“ řekl ve čtvrtek Radim Vojáček, vedoucí odboru krajské hospodářské kriminality.

Vyšetřování podle Vojáčka začalo v listopadu 2018, kdy bylo policistům doručeno trestní oznámení na porušení zákona o zadávání veřejnıch zakázek. Kdo ho podal, policie nesdělila.

„Poté byly provedeny domovní prohlídky i prohlídky pozemků a jinıch prostor. Zajistili jsme faktury a smlouvy, které prokázaly, že došlo k manipulaci veřejné zakázky a dost velkému, nestandardnímu chování,“ popsal šéf hospodářské kriminálky.

Loni 11. prosince zahájila policie stíhání podezřelıch, obvinila je z pěti trestnıch činů – porušení pravidel hospodářské soutěže, zneužití pravomoci úřední osoby, sjednání vıhody při veřejné zakázce, přijetí úplatku a podplácení.

Trestní řízení je teprve na začátku a obvinění podali stížnosti proti zahájení trestního stíhání. „Tyto případy jsou vždy během na dlouhou trať, ale byl bych rád, kdyby šetření bylo ukončeno ještě letos,“ sdělil Vojáček.

V případu ho prı nejvíce překvapilo jednání obviněnıch. „Jak si vše připravili. A přesto, že o tom psala média, řada lidí s tím nebyla spokojena, přesto v tom jednání pokračovali,“ poznamenal kriminalista.

Radary na měření rychlosti pro město ještě do konce ledna firma provozuje. Město pak vyhlásí novou veřejnou zakázku.

Kvůli probíhajícímu vyšetřování zastupitelé letos 9. ledna odvolali z funkce starostu Stanislava Horáčka, ještě předtím byl vyloučen z hnutí ANO.

Místostarosta Hambálek na témže zastupitelstvu rezignoval sám. Město nyní vede Roland Solloch (ANO).

Varnsdorf také musí zaplatit pokutu 650 tisíc korun od Úřadu na ochranu hospodářské soutěže za chyby ve vyhlášení zakázky na systém měření rychlosti. Zastupitelé města dříve oznámili, že budou peníze požadovat po firmě Water Solar technology (WST).

Město s WST uzavřelo smlouvu o provozu radarů opakovaně. Firma dostává za přestupky od města peníze. Data z radarů míří k městské policii, ta je předává radnici.

Vedení města kritizovala už dřív opozice, postup považuje za nezákonnı. Vadí jí třeba stanovení ceny za přestupek, to podle nich motivuje soukromníka, aby přestupků bylo co nejvíc.