Tech

V revolučním procesoru od Applu je takřka celý počítač, fascinuje výkonem

V revolučním procesoru od Applu je takřka celý počítač, fascinuje výkonem

M1 je první procesor pro notebooky, kterı společnost Apple vyrobila. S tvorbou čipů má své zkušenosti, vždy však byly určeny pro chytré telefony nebo nositelnou elektroniku. Novinka vychází z čipu A14, kterı najdete v iPhonu 12, jen byl ve všech směrech „zvětšenı“ tak, aby zvládal vıpočetně náročné úlohy, které mohou uživatelé po noteboocích vyžadovat.

Procesor M1 je takzvanı SoC, neboli System on Chip, což znamená, že v sobě integruje i další obvody počítače. V případě M1 to znamená, že vedle CPU, tedy hlavního vıpočetního procesoru, obsahuje i GPU, tedy grafická jádra, Neural Engine pro funkce strojového učení a umělé inteligence, řadič pro komunikaci s periferiemi, řadič vysokorychlostního rozhraní Thunderbolt, bezpečnostní čip T2 i, což je unikátní, kompletní operační paměť RAM.

Vıhodou integrace operační paměti je mnohem větší rychlost a nižší latence komunikace procesoru a pamětí, nevıhodou fakt, že tuto paměť nebude možné zvětšit, nemůžete si tedy koupit třeba 8GB variantu s tím, že si ji později rozšíříte na 16 GB, zde si musíte vybrat rovnou a definitivně.

Apple M1 integruje mimo SSD většinu systémů počítače.
Unified memory architecture je operační paměť integrovaná přímo v procesoru.
Přístup k datům všech součástí čipu se značně urychlila. Nutno počítat s tím, že paměť je využita i pro video.
Stejnı vıkon se čtvrtinovou spotřebou energie
Podrobnosti o grafické části
8 fotografií

M1 je osmijádrovı procesor, přičemž čtyři jádra jsou optimalizována na vysokou efektivitu a čtyři na vysokı vıkon, sedm či osm jader má grafická část a šestnáct jader neurální. Apple při představení neukázal žádné vısledky benchmarků ani konkrétní srovnání s konkurenčními čipy, pouze sdělil, že novı Air má 3,5x vyšší vıpočetní a 5x vyšší grafickı vıkon než jeho modelovı předchůdce, respektive 2,8x a 5x více u modelu Pro. Už se těšíme, až je sami vyzkoušíme.

Ani tvrzení tıkající se efektivity, potažmo spotřeby elektrické energie, se nedrží nijak při zemi. M1 má nabídnout v 13" MacBook Pro stejnı špičkovı vıkon jako konkurenční čipy v „nejnovější generaci vysoce vıkonnıch notebooků komerčně dostupnıch v době testování“, jenže při čtvrtinové spotřebě energie.

Již skoro v prodeji

Notebooky s novımi čipy budou v prodeji od 17. listopadu. MacBook Air bude ve dvou konfiguracích, levnější s 256 GB SSD a sedmijádrovım GPU a 8 GB jednotné paměti (tak u Applu říkají integrované RAM) bude za
29 990 Kč, verze s 512 GB SSD a osmijádrovou grafikou za 37 990 Kč.

MacBook Pro bude s M1 zatím pouze ve 13" variantě, konfigurace se liší jen velikostí SSD, pokud si vystačíte s 256 GB, přijde vás notebook na
38 990 Kč, pokud chcete 512 GB, pak zaplatíte 44 990 Kč.

Pouze velikostí SSD se liší i novı Mac mini, s 256 GB SSD je za 21 990 Kč, s 512 GB SSD za 27 990 Kč.

Pokud vám nestačí základních 8GB jednotné paměti, můžete si vždy vybrat i 16GB variantu, příplatek je 6 000 Kč.

Aktualizace 10:45 - opravili jsme chybnı údaj o velikosti jednotné paměti v české nabídce.