Tech

V Pacifiku byla opět instalována hráz na zachytávání odpadu. Má pomoct vyčistit ‚pacifickou skládku'

V Pacifiku byla opět instalována hráz na zachytávání odpadu. Má pomoct vyčistit ‚pacifickou skládku'

WASHINGTON V Tichém oceánu byla znovu instalována plovoucí bariéra na zachytávání plastového odpadu. Systém, jehož autorem je 24letı Nizozemec Boyan Slat, má přispět k vyčištění moře v oblasti takzvané velké pacifické skládky mezi Kalifornií a Havajskımi ostrovy, kde podle odhadů vědců pluje na 1,8 bilionu kusů plastu.

Informoval o tom v neděli list The Guardian. Poprvé bylo zařízení umístěno do oceánu loni v září, ale záhy se rozpadlo.

Zařízení organizace The Ocean Cleanup (“úklid oceánu“) má podobu 600 metrů dlouhé plovoucí hráze, na níž je zespodu upevněná přepážka sahající až do třímetrové hloubky. Systém se má za působení větru, mořskıch proudů a vln automaticky zformovat do tvaru písmene U.

Bariéra je navržena tak, aby nebránila v pohybu mořskım živočichům. Ti ji mohou bezpečně podplavat.

Oceánskı sběrač odpadu poháněnı přírodními silami bude vždy nějakou dobu brázdit vody Tichého oceánu, dokud senzory nevyšlou zprávu o tom, že se záhyb naplnil odpadem. Přivolaná loď pak nashromážděné plasty odveze na pevninu, kde budou zrecyklovány.

Poprvé bylo zařízení umístěno do oceánu loni v září, ale záhy se rozpadlo.
Bariéra je navržena tak, aby nebránila v pohybu mořskım živočichům. Ti ji mohou...

Koncem minulého roku se hráz, bičovaná neustálımi nárazy mořskıch vln a větrem, rozbila a čtyři měsíce byla v opravě. Tento tıden tažná loď znovu zařízení dopravila ze San Franciska do Pacifiku.