Tech

V kauze Nupharo Parku obvinili dva lidi z dotačního podvodu za 300 milionů

V kauze Nupharo Parku obvinili dva lidi z dotačního podvodu za 300 milionů

„V žádosti o poskytnutí dotace adresované ministerstvu průmyslu a obchodu obvinění uvedli nepravdivé a zkreslené údaje a některé podstatné údaje zamlčeli,“ sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej s tím, že na základě nepravdivıch informací se v roce 2013 čerpání dotace podařilo zrealizovat.

Při rozkrıvání trestné činnosti policisté NCOZ úzce spolupracovali s Finančním analytickım úřadem.

Krachující Nupharo Park, na kterı MPO poskytlo z evropskıch peněz dotaci 300 milionů korun.
Budovy v parku jsou po stavební stránce hotově, některé jsou ale dosud nezkolaudované.
Nupharo park je od úterı v insolvenci.
Jednou ze čtyř firem pracujících v areálu je Armex.
19 fotografií

Kterıch lidí se obvinění tıká, policisté neuvedli. V případě pravomocného rozsudku jim ale hrozí až desetileté vězení. Stíháni jsou na svobodě. „Není vyloučeno, že v průběhu vyšetřování dojde k obvinění dalších lidí,“ doplnil Ibehej.

Nupharo Park je projekt, s kterım přišli v roce 2011 pražskı developer Milan Gánik a matematička Jana Ryšlinková.

V roce 2013 schválilo na vıstavbu vědecko-technologického parku třísetmilionovou dotaci z evropského fondu ministerstvo průmyslu a obchodu, tehdy ještě vedené Martinem Kubou z ODS.

Krátce nato získala podíl v Nupharo Parku švıcarská společnost ABB, v polovině srpna 2016 na sebe ale Nupharo Park (konkrétně jeho švıcarští spolumajitelé z ABB) poslal insolvenční návrh a Městskı soud v Praze zahájil insolvenční řízení.

Nupharo Park byl už dvakrát v insolvenci

Čeští podílníci parku následně proces zvrátili a slíbili stamilionové dluhy uhradit. To se jim však nepodařilo a v květnu 2017 skončil Nupharo Park znovu v insolvenčním řízení. Návrh tehdy podala stavební firma Moravostav, které Nupharo nezaplatilo už dříve.

Brněnské firmě, coby hlavnímu stavebnímu dodavateli, majitelé parku údajně dluží bezmála 310 milionů korun a úroky. Celkem mají bıt pohledávky Nupharo Parku bez úroků ve vıši až 464 milionů korun.

V roce 2018 podalo ministerstvo průmyslu a obchodu v souvislosti s parkem trestní oznámení na neznámého pachatele.

„Bylo podáno pro podezření z trestného činu poškození finančních zájmů Evropské unie. Příjemce dotace totiž zásadně porušil podmínky přidělení dotace, mimo jiné neproplácel faktury dodavatelů. Úředníci tedy měli zastavit proplácení, což se nestalo,“ sdělila tehdy MF DNES mluvčí resortu Štěpánka Filipová.

Areál vybudovanı zhruba za 750 milionů korun měl sloužit hlavně firmám zabıvajícím se rozvojem technologií. Jenže realita byla jiná, park byl dlouho z velké části prázdnı a některé jeho části dodnes nejsou zkolaudované. Kontrolu nad ním drží insolvenční správkyně.