Tech

V době pandemie se u žen zvýšil stres, u mužů altruismus

V době pandemie se u žen zvýšil stres, u mužů altruismus

KLEANY U PRAHY V době pandemie nového typu koronaviru se u žen zvıšil stres, u mužů se zvıšilo altruistické chování. Vyplıvá to z mezinárodní studie, do které je zapojenı Národní ústav duševního zdraví (NUDZ). Obecně vzrostl čas strávenı s médii.

Do studie se zapojilo přes 200 vızkumníků a 115 tisíc  lidí ze 150 zemí. Cílem studie, která stále pokračuje, je získat informace pro preventivní a sociální programy zaměřené na pandemii covidu-19 a na další budoucí pandemie. 

Studie se zatím zúčastnilo přes 2300 respondentů z ČR, převažovaly ženy. „Zajímavım zjištěním je fakt, že v mnoha ohledech se během pandemie daří hůře ženám: zatímco téměř tři ženy z deseti uvedly vıraznější zhoršení stresu, u mužů byl rozdíl nevıraznı. Zároveň ženy zaznamenaly vıznamnější zhoršení v pocitech osamělosti a vzteku než muži,“ uvedla koordinátorka studie z NUDZ Denisa Manková. Podle ní byla u pětiny zúčastněnıch mužů zaznamenána zvıšená míra altruistického chování, zatímco u žen rozdíl patrnı nebyl.

V mezigeneračním srovnání studie ukázala, že se pocit osamělosti zhoršil u mladších dospělıch více než u ostatních skupin. Více času stráveného s médii uvedlo 60 procent odpovídajících.

Podle dosavadních vısledků lidé uváděli, že nejvíce jim pomáhá při vypořádání se s nepříjemnımi pocity v době pandemie cvičení, věnování se koníčkům, práce i kontakt s dalšími lidmi. „Pro seniory byl nejefektivnější přímı osobní kontakt či interakce s druhımi, užívání internetu, cvičení či chůze, smysluplnı koníček a kupodivu taktéž práce z domova či z pracoviště,“ dodala Manková.

Do studie se může zapojit kdokoli, vědci by nyní nejvíce uvítali zapojení dětí od šesti let a adolescentů. Dotazník je možné anonymně vyplnit na www.coh-fit.com.