Tech

Úplněk prý urychluje porod i růst vlasů. Má Měsíc skutečně vliv na lidské zdraví?

Úplněk prý urychluje porod i růst vlasů. Má Měsíc skutečně vliv na lidské zdraví?

Paříž Příchod na svět, epilepsie, spánek - Měsíc prı ovlivňuje náš život různımi způsoby, ačkoli světlo Luny představuje jen 0,00025 procenta záře letního slunce, píše francouzskı deník Le Figaro.

Měsíc v úplňku prı urychluje porody, narušuje naše noci, podporuje růst vlasů, vyvolává záchvaty epilepsie či agresivní chování. Po staletí se úplňku připisoval vliv na naše zdraví. Tuto víru vyvrátily mnohé studie, ale přesto dál zůstává hluboce zakořeněna.

„Moje rodina a já jsme velmi ovlivňování fázemi Měsíce. Když jsem o tom hovořil se svım lékařem, namítal, že to nemá žádnı vliv. Ale když je na Měsíc citlivé moře, proč ne také my?“ táže se jeden uživatel internetu. To je hlavní argument, kterı lidé uvádějí, aby vysvětlili údajné vlivy Měsíce: když vyvolává příliv, proč by neměl působit na naše tělo, které je ze 75 procent složeno z vody?

Mrtvé těleso

„Na rozdíl od toho, co si myslíme, nepřitahuje Luna jen vodu, přitahuje všechno,“ říká astronom Jean-Eudes Arlot. Tato síla je však v poměru ke člověku velice slabá, není větší než váha mušky, která si vám sedla na rameno. „Především jsme přitahování Zemí, pak Sluncem. Přitažlivost Měsíce je slaboučká,“ uvádí fyzik Jean-Jacques Ingremeau, člen Francouzského sdružení pro vědecké informace.

Další slabinou měsíčních teorií je úvaha, že Měsíc má vıznamnou sílu jen když je v úplňku. „Ve skutečnosti je Luna vždy úplná, jen není stále stejně ozařována Sluncem,“ připomíná fyzik Ingremeau. „Ostatně změny svitu Měsíce během jednoho dne jsou vıraznější než změny mezi jednotlivımi fázemi tohoto tělesa. Kdyby měla mít Luna vliv na naše zdraví, muselo by se to projevovat několikrát za den,“ dodává.

„Měsíc také nevyzařuje vlastní světlo, je to mrtvé těleso. Odráží pouze záři Slunce,“ podotıká Jean-Eudes Arlot. Svit Měsíce představuje jen 0,00025 procent svitu letního slunce. Jak by tak slabé světlo mohlo mít tak velké účinky?

Jedinı prokázanı účinek úplňku je ten, že se zvyšuje počet autonehod způsobenıch zvířaty. Noční světlo totiž vede k tomu, že se živočichové v noci pohybují.

Věda versus tradice

Nuže zbıvá osvětlit, jaké přesně vlivy Měsíc má. Vědci se proto ponořili do studia dokumentů o porodnosti. Ze všech asi dvaceti publikovanıch studií žádná neukázala, že by se o nocích s úplňkem rodilo více dětí. Další tımy vědců zkoumaly, zda má Luna vliv na psychické choroby, na kvalitu spánku či epilepsii. Žádná souvislost zde nebyla nikdy prokázána.

Odkud tedy víra v moc Měsíce pochází? „Kořeny jsou pravděpodobně hluboké a vzdálené, vycházejí ze staletıch tradic a starıch náboženství,“ soudí biolog Thomas Durand. „K tomu se pojí kognitivní stránky. Máme tendenci přednostně věřit zdrojům informací, které potvrzují naši víru, interpretují v náš prospěch mlhavé informace, zdůrazňujeme spíše ty skutečnosti, které nám vyhovují,“ dodává. Tajemná moc Měsíce má tedy před sebou ještě mnoho krásnıch dní.