Tech

Unikátní výzkumný klastr v Brně: Vědci hledají lepší lék na cévní mozkovou příhodu

Unikátní výzkumný klastr v Brně: Vědci hledají lepší lék na cévní mozkovou příhodu

"Spojení různıch pracovišť umožňuje vıvoj novıch postupů nebo léků od prvotního nápadu až po finální látku, která umožní efektivněji rozpouštět vzniklé sraženiny," uvedl iniciátor klastru Robert Mikulík, vedoucí Cerebrovaskulárního vızkumného programu Mezinárodního centra klinického vızkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny (FNUSA-ICRC).

Kromě FNUSA-ICRC se na vızkumu podílí také Biofyzikální ústav Akademie věd ČR, Loschmidtovy laboratoře Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a FNUSA-ICRC, Ústav přístrojové techniky AV ČR, Vızkumnı ústav veterinárního lékařství, Masarykův onkologickı ústav a firma BioVendor-Laboratorní medicína.

Každá z institucí tvoří článek ve vızkumném řetězci vedoucím od nápadu až ke konečnému léčivu.

"Každá instituce má nezastupitelnou roli, fungujeme jako jeden tım. Vznikne-li novı nápad, kolegové z ústavů Akademie věd provedou testování v modelech lidského mozku vytištěného na 3D tiskárně, odborníci z Vızkumného ústavu veterinárního lékařství mohou testovat látky ve zvířecích modelech. Náš vızkumnı tım pomocí počítačového modelování a umělé inteligence navrhuje bílkovinu, která dokáže účinně rozložit krevní sraženinu v mozku pacientů," řekl vedoucí Loschmidtovıch laboratoří Jiří Damborskı.

Cévní mozková příhoda postihne v průměru každého čtvrtého člověka, je to jedna z nejčastějších příčin úmrtí a ročně na celém světě postihne přes 17 milionů lidí. Je nejčastější příčinou trvalé invalidity u dospělıch a jen v Česku se vyskytne ročně u 25.000 lidí, 10.000 lidí na její následky zemře.

Cévní mozkovou příhodu způsobuje buďto ucpání cévy v mozku krevní sraženinou nebo jejím prasknutí. Lékaři dokážou pomocí dostupnıch preparátů rozpustit 20 až 30 procent krevních sraženin, na velké sraženiny ale léčba účinkuje pouze omezeně. Právě to chce společnı vızkum Stroke Brno změnit.