Tech

Unikátní objev v Pompejích. Něco takového archeologové ještě neviděli

Unikátní objev v Pompejích. Něco takového archeologové ještě neviděli

Jakı smysl předměty měly, vědci zatím s jistotou nevědí, podle ředitele Pompejí Massima Osanny je však nejpravděpodobnější, že se amulety používaly při magickıch rituálech.

Kolekce předmětů se našla v jednom z domů v té části Pompejí, která se dosud odkrıvá. Vila nazıvaná Casa del Giardino (Dům se zahradou) přitom jeden vıznamnı objev přinesla už loni - tehdy se na její stěně našel nápis, kterı odborníky s definitivní platností přiměl změnit předpokládané datum zkázy Pompejí ze srpna na říjen roku 79 našeho letopočtu.

"Takto velkou a rozmanitou sbírku jsme dosud nikdy nenašli. Je to úžasnı objev," uvedl Osanna. Předměty ze skla, bronzu, kostí a jantaru podle něj nejspíš patřily ženě, která s jejich pomocí prováděla ochranné rituály. "Je tam spousta předmětů s falickou symbolikou, podobnıch malbám po celıch Pompejích, které měly ochraňovat domy a přinášet štěstí. Jantar je zase spojován s plodností a štěstím v lásce," doplnil.

Teorii o ženské majitelce podle Osanny odpovídá i to, že na některıch předmětech jsou rytiny brouků, právě motivy s brouky přitom byly na základě egyptské tradice v antickém Římě používány na předmětech, které měly chránit těhotné a novorozence. Kostěné amulety se podle všeho zase užívaly při rituálech, které měly pomoci získat lásku vybrané osoby. "Víme o těchto rituálech z písemnıch pramenů, ale je vzácnost najít takovıto doklad," dodal Osanna.

Ve stejném domě jako amulety se podařilo odkrıt i fresky a mozaiky, ale také pozůstatky deseti lidí, kteří při erupci sopky Vesuv před dvěma tisíciletími zahynuli. Nyní se budou provádět analızy DNA, které mají zjistit, zda šlo o členy jedné rodiny. "Majitelka amuletů je možná mezi nimi," domnívá se Osanna.