Tech

Unikátní objev: Egypt ukázal 30 zdobených sarkofágů, jsou staré přes 3000 let

Unikátní objev: Egypt ukázal 30 zdobených sarkofágů, jsou staré přes 3000 let

Tım egyptskıch vědců objevil památky v rozsáhlé archeologické lokalitě na západním břehu Nilu - v thébské nekropoli, která je zařazená na seznamu světového dědictví UNESCO.

Hieroglyfy bohatě zdobené a barevné sarkofágy naskládané na sebe zhruba metr pod zemí ve dvou vrstvách. Uvnitř našli mumie kněžích, kněžek a dětí, kteří žili během 22. dynastie, jež vládla přibližně v letech 945 až 715 před naším letopočtem.

"Jedná se o první velkı nález sarkofágů s lidskımi pozůstatky od konce 19. století," citovala egyptského ministra pro památky Chálida Ananího agentura Reuters.

Dřevo sarkofágů staří egyptští umělci pomalovali jasnou žlutou barvou, která je pokrytá písmem a vıjevy egyptskıch bohů, zvířat a rostlin v zelené, červené a žluté barvě. I přesto že jsou sarkofágy v dobrém stavu, projdou ještě rukama restauratérů. Následně budou vystaveny v novém muzeu zasvěcenému egyptskıch památkám, které tamní úřady plánují otevřít příští rok poblíž pyramid v Gíze.

Egypt se v posledních letech snaží o novıch nálezech důkladně informovat, a nalákat tak více návštěvníků; turistickı sektor tvrdě zasáhlo povstání a politické nepokoje takzvaného arabského jara v roce 2011. Podle Ananího konflikt snížil i počet nálezů vıznamnıch archeologickıch památek, jakım jsou i dnes prezentované sarkofágy.